MSP zaprosiło do negocjacji ws. kupna akcji Lotosu

MSP zaprosiło do negocjacji ws. kupna akcji Lotosu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Resort skarbu zaprosił w sobotę inwestorów do negocjacji ws. kupna akcji Grupy Lotos, stanowiących ok. 53 proc. kapitału zakładowego. Termin składania ofert upływa 4 lutego 2011 r. - poinformował resort w komunikacie opublikowanym w sobotniej prasie.

Według ogłoszenia zaproszenie skierowane jest do wszystkich podmiotów, w tym główne do tych, które prowadzą działalność w sektorze górnictwa ropy naftowej.

Inwestorom, którzy zgłoszą zainteresowanie kupnem akcji Grupy Lotos od 15 grudnia br. do 31 stycznia 2011 roku, ma być udostępnione memorandum informacyjne. Będzie ono zawierało podstawowe informacje o sytuacji prawno-ekonomicznej spółki oraz wymagania, jakie musi spełnić odpowiedź na publiczne zaproszenie do negocjacji. Inwestorzy, którzy odbiorą memorandum będą mieli czas do 4 lutego 2011 r. na składanie pisemnych odpowiedzi na publiczne zaproszenie do negocjacji.

Przedmiotem negocjacji ma być głównie cena za zbywany pakiet akcji oraz "struktura transakcji zapewniająca zbycie przez Skarb Państwa wszystkich sprzedawanych akcji". Negocjacje będą również dotyczyły zobowiązań inwestycyjnych, w zakresie ochrony środowiska i interesów pracowniczych. Mają one zagwarantować spółce rozwój w długim okresie oraz zachować jej trwałą rentowność i konkurencyjność na rynku.

Minister skarbu ma podjąć decyzję o rozpatrzeniu złożonych odpowiedzi przez inwestorów do 18 lutego 2011 roku. Sprzedaż akcji Grupy Lotos musi zatwierdzić rząd.

Skarb Państwa chce sprzedać w międzynarodowym przetargu 53 proc. akcji Grupy Lotos.

Pod koniec września minister Grad informował, że przedmiotem negocjacji z inwestorami oprócz ceny ma być m.in. pakiet inwestycyjny zabezpieczający funkcjonowanie spółki.

Możliwość prywatyzacji Grupy Lotos ma gwarantować zmiana zapisu w "Polityce energetycznej Polski do 2030 roku". Obowiązująca obecnie rządowa strategia dla sektora paliwowego zakłada, że udział Skarbu Państwa w Grupie Lotos nie może być niższy niż 50 proc.

Lotos jest grupą kapitałową sektora paliwowego, w skład której, oprócz spółki-matki, wchodzą spółki: Lotos Czechowice, Lotos Jasło i Lotos Petrobaltic (prowadzi wydobycie ropy naftowej i gazu spod dna Bałtyku) oraz kilkanaście spółek-córek.

W piątek po podpisaniu umowy gazowej wicepremier Rosji Igor Sieczin poinformował, że rosyjskie spółki byłyby zainteresowane udziałem w ew. prywatyzacji polskich firm paliwowych. Podkreślił, że istnieje "konkretne zainteresowanie" zwiększenia współpracy w dziedzinie dostaw i przetwórstwa ropy naftowej i że Rosja jest zadowolona z bieżącej współpracy z Polską w tym obszarze.

"Istnieje również plan polskich władz co do prywatyzacji kilku spółek ropy naftowej. Jeśli te plany zostaną zrealizowane, to spółki rosyjskie będą mogły otwarcie, w sposób rynkowy, wziąć udział w realizacji tych planów i wykazać swoją skuteczność" - dodał. Zaznaczył, że to dopiero początek realizacji nowych projektów.

"Złożyliśmy odpowiednie propozycje stronie polskiej. Zaproponowaliśmy rozpatrzeć możliwość udziału w budowie bałtyckiej elektrowni atomowej w obwodzie kaliningradzkim. Ta budowa już się rozpoczęła" - poinformował.

Czytaj także: Oferty na Lotos będzie można składać do końca stycznia

Rosyjskie koncerny mogą wziąć udział w prywatyzacji polskiego sektora naftowego

Prezes Lotosu o rynkowych zagrożeniach dla paliw z nowej instalacji

Strategiczny inwestor Lotosu z branży petrochemicznej?

Prezes Lotosu o przyszłości firmy
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: MSP zaprosiło do negocjacji ws. kupna akcji Lotosu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!