Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Na Podkarpaciu wciąż mogą kryć się duże złoża gazu i ropy naftowej

Autor: WNP.PL (DM)
20-06-2016 15:40 |  aktualizacja: 20-06-2016 17:51
Na Podkarpaciu wciąż mogą kryć się duże złoża gazu i ropy naftowej
Fot. Fotolia

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oraz Discovery Polska podpisały list intencyjny o współpracy w zakresie zachowania ciągłości wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego na złożach marginalnych w Karpatach.

Współpracy tej, od samego początku, patronuje prof. Mariusz Orion Jędrysek, Sekretarz stanu, Główny Geolog Kraju oraz Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Surowcowej Państwa.
Obszar złóż karpackich, których dotyczy list intencyjny, obejmuje odwierty ropy 
i gazu będące jednymi z najstarszych na świecie. List intencyjny podpisany został przez prezesa zarządu PGNiG SA Piotra Woźniaka oraz Alexa Frasera, Dyrektora Finansowego Discovery Polska w obecności ministra Mariusza Oriona Jędryska.

- Obecny postęp techniczny pozwala w wielu wypadkach utrzymać wydobycie węglowodorów na złożach uchodzących dotychczas za wyczerpane lub niedostępne. Dodatkowo, elastyczny system opodatkowania, dostosowany do zmiennych kosztów wydobycia, o który zabiegałem jeszcze kilka lat temu wraz z grupą posłów Prawa i Sprawiedliwości umożliwia eksploatację ropy i gazu przy zachowaniu zysku ekonomicznego dla firm - powiedział Jędrysek.

Eksploatacja złóż marginalnych w skali kraju może mieć duże znaczenie dla polityki surowcowej. Działania te sprzyjają również rozwojowi innowacyjnych technologii w zakresie wydobycia oraz są zgodne z polityką racjonalnej gospodarki złożami.

- Rozpoczęcie współpracy to dobra wiadomość nie tylko dla Discovery, ale też dla PGNiG. Stanowi szansę na wypróbowanie nowych technologii intensyfikacji wydobycia. To także szansa na utrzymanie prac geologicznych i robót wiertniczych w regionie o 160-letnich tradycjach przemysłu naftowego – powiedział Piotr Woźniak, prezes PGNiG.

- Polska obfituje w zasoby naturalne, takie jak: węgiel, sól, siarka, ropa, gaz oraz metale. Po 160 latach nieprzerwanej produkcji ropy i gazu w Karpatach, dla Polski i dla nas, jako amerykańskiej firmy poszukującej i wydobywającej ropę i gaz, niezwykle istotne jest kontynuowanie tego wydobycia mającego korzystny wpływ na społeczności lokalne, infrastrukturę, rynek pracy, przychody z podatków oraz rozwój małych firm lokalnych - powiedział Michael P. Lewis, dyrektor generalny Discovery Polska.

- Bez obecnego wsparcia Ministerstwa Środowiska, polegającego między innymi na tworzeniu zachęt inwestycyjnych oraz bardziej przyjaznych regulacjach prawnych, przedsięwzięcie w Karpatach nie byłoby dla nas tak atrakcyjne. Jesteśmy przekonani, że dalsze aktywne zaangażowanie Ministerstwa Środowiska sprowadzi do Polski kolejnych inwestorów, a przede wszystkim niezależne, mniejsze firmy z USA, gotowe na podjęcie ryzyka i nowych wyzwań w Polsce - dodał Michael P. Lewis z Discovery Polska.

Discovery Group od ponad 5 lat aktywnie prowadzi badania poszukiwawcze, zarówno w obszarze Karpat w Polsce, jak również po stronie słowackiej, gdzie posiada 4 koncesje poszukiwawcze i wykonuje wiercenia.
Podobał się artykuł? Podziel się!

NA GIEŁDZIE




SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 016 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 800 ofert w bazie

2 782 270 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP