Na sankcjach Rosja może stracić miliardy dolarów inwestycji w ropę

Na sankcjach Rosja może stracić miliardy dolarów inwestycji w ropę
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Sankcje nałożone na Rosję mogą zatrzymać miliardy dolarów, które międzynarodowe koncerny paliwowe, jak BP, ExxonMobil, Statoil czy Total, chciały przeznaczyć na poszukiwania ropy naftowej w Rosji - wylicza Reuters.

Zgodnie z ogłoszoną w piątek decyzją UE ograniczenia w dostępie do kapitału objęły m.in. rosyjskie firmy naftowe: Rosnieft, Transnieft i Gazprom Nieft.

Reuters opublikował listę największych koncernów paliwowych z USA i Unii Europejskiej, które prowadziły interesy w Rosji, wraz z opisem ich działalności.

Koncern BP ma 19,75 proc. udziałów w kontrolowanym przez rosyjskie państwo koncernie Rosnieft. Było to częścią umowy, w ramach której brytyjska firma sprzedał Rosnieftowi swoje udziały w angielsko-rosyjskiej firmie paliwowej TNK-BP za 55 mld dolarów w ubiegłym roku. Firmy porozumiały się co do wspólnych poszukiwań trudno dostępnych złóż ropy. Szef BP Robert Dudley, który jest amerykańskim obywatelem, zasiada w Radzie Dyrektorów Rosnieftu.

Jak podaje Reuters, z kolei spółka ExxonMobil jest zaangażowana w projekt Sachalin-1 na wsypie Sachalin na Oceanie Spokojnym. Wydobywane jest tam ponad 100 tys. baryłek dziennie. ExxonMobil posiada 30 proc. udziałów w projekcie, podczas gdy Rosnieft - 20 proc. Inni udziałowcy to japońskie Sodeco i indyjski ONGC.

Rosnieft i Exxon porozumiały się także co do wspólnych prac nad wydobyciem trudno dostępnych złóż ropy zlokalizowanych we Wschodniej Syberii, gdzie zasoby mogą być większe niż na polach Bakken w Ameryce Północnej. Exxon zobowiązał się do finansowania projektu w wysokości do 300 mln dolarów. Obie spółki planowały również wspólne poszukiwania węglowodorów w Arktyce i na Morzu Czarnym.

Związki z rosyjskim przemysłem paliwowym ma również norweski koncern Statoil. Wraz z Rosnieftem firma ta zamierza współpracować przy poszukiwaniach węglowodorów w łupkach formacji Domanik w regionie Wołgi, a także na norweskim szelfie kontynentalnym na Morzu Barentsa, gdzie Rosnieft otrzymał 20 proc. udziałów w licencji PL713. Obie firmy zamierzają również współpracować nad wydobyciem na koncesjach na Morzu Ochockim. Statoil jest też właścicielem 30 proc. udziałów w projekcie naftowym Chariaga w północnej Rosji.

Włoskie Eni zamierzało natomiast współpracować z Rosnieftem w poszukiwaniach na Morzu Barentsa oraz na Morzu Czarnym. Ten sam rosyjski koncern rozpoczął kooperację z ConocoPhillips w ramach projektu Polar Light w regionie arktycznym.

Swoje interesy w Rosji ma też francuski Total, który posiada 40 proc. udziałów w projekcie naftowym Chariaga; wydobycie sięga tam ok. 30 tys. baryłek dziennie. Total porozumiał się też z koncernem Łukoil w sprawie poszukiwań ropy łupkowej w formacji Bażenow na Syberii. Poszukiwania mają ruszyć w 2015 roku.

Royal Dutch Shell współpracuje tymczasem ze spółką Gazprom Nieft poprzez wspólną spółkę joint venture Salym Petroleum. Poszukuje ona niekownencjonalnych złóż ropy na Syberii, a także wydobywa ok. 140 tys. baryłek dziennie. Shell i Gazprom Nieft utworzyły także inną spółkę joint venture do poszukiwań na Syberii. Shell ma 27,5 proc. udziałów w projekcie Sachalin-2, w ramach którego wydobywanych jest dziennie ok. 100 tys. baryłek ropy i produkowane 10 mln ton gazu skroplonego. W tej inwestycji 50 proc. udziałów ma Gazprom, 12,5 proc. japońskie Mitsui, a 10 proc. Mitsubishi.

UE opublikowała w piątek zaostrzone sankcje wobec Rosji za destabilizowanie Ukrainy. Ograniczenia w dostępie do kapitału objęły trzy rosyjskie firmy naftowe: Rosnieft, Transnieft i Gazprom Nieft. Sankcje obejmują zakaz zakupu, sprzedaży, świadczenia usług inwestycyjnych lub pomocy w emisji papierów wartościowych i innych instrumentów finansowych o terminie zapadalności powyżej 30 dni. Zakaz sprzedaży do Rosji zaawansowanych technologii, potrzebnych do wydobycia ropy ze złóż głębinowych, złóż w Arktyce oraz z łupków poszerzono o zakaz świadczenia usług z tym związanych, jak np. dokonywania odwiertów czy pomiarów.

Amerykańskie ministerstwo finansów ogłosiło też w piątek, że wprowadza nowe sankcje wymierzone w rosyjskie banki oraz sektor naftowy i zbrojeniowy. Na liście znalazły spółki naftowe: Gazprom Nieft, Łukoil i Rosnieft.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!