Na stacja paliw coraz bliżej do 5 zł/l

Na stacja paliw coraz bliżej do 5 zł/l
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Jako, że wakacje coraz bliżej - wielu kierowców poważnie zastanawia się nad perspektywami tankowania w okresie wzmożonych wyjazdów. Pierwsze prognozy na drugą połowę czerwca sugerują zbliżenie w rejon granicy 5 PLN. Przynajmniej dla benzyny 95-oktanowej.

Warto w tym miejscu podkreślić, że dla oleju napędowego dystans do 5 PLN jest nieco większy - a zatem tutaj dojście do niego może potrwać kilka tygodni. Ciekawa jest także spadkowa tendencja w detalicznych cenach autogazu - powodująca dalszy wzrost atrakcyjności tego paliwa.

Diesel nie drożeje – przynajmniej w hurcie

Rafineryjne ceny paliw nie zmieniały się w ostatnich dniach szczególnie dynamicznie. Benzyny notowały zwyżkę o ok. 20 zł w porównaniu z końcówką minionego tygodnia. Obecnie średnia cena Pb95 wynosi 3974,60 zł/m sześć. W przypadku oleju napędowego ceny są nieznacznie niższe od tych sprzed siedmiu dni – obecny poziom średni to 3731,20 zł/m sześc. W cennikach oleju opałowego zachodzi zmiana analogiczna, bowiem cena 2452 zł/m sześc. jest o 5 zł niższa niż w zeszłą sobotę.

Możliwe podwyżki cen benzyn

Spodziewane zmian na polskim rynku będą wzrostowe przede wszystkim dla benzyn. W tej chwili w przypadku benzyny 98-oktanowej widać śladową marżę, a zatem spore jest prawdopodobieństwo mocnego wzrostu cen tego paliwa do poziomu 5,17-5,28 zł/l w przyszłym tygodniu. Dla najpopularniejszej benzyny zwyżka również będzie wyraźna i może wynieść 4,88-4,99 zł/l.

Jeśli chodzi o ceny oleju napędowego w przyszłym tygodniu, oczekujemy, że jego ceny ulokują się w przedziale 4,70-4,79 zł/l. Autogaz nadal może nieco obniżać swą wycenę do poziomu między 1,86 a 1,95 zł/l.

Ograniczona zmienność na rynku ropy

Notowania surowca na giełdach naftowych w pierwszej połowie tego tygodnia odrabiały straty z początku czerwca i w środę wspięły się nawet do poziomu 66,36 USD. W piątkowe przedpołudnie cena ropy Brent w Londynie znajduje się już jednak niżej, utrzymując się nieznaczne powyżej 64 dolarów.

Na rynku naftowym widać utrzymujące się niezdecydowanie inwestorów, którzy próbują ocenić czy spadek cen wpłynie w końcu na obniżkę wydobycia ropy w USA i jak będzie wyglądać popyt na paliwa w drugiej połowie tego roku. W tym tygodniu w oczekiwaniu na środowe dane o zapasach surowca w USA ropa drożała, ale po informacji o wyraźnym spadku rezerw, która teoretycznie powinna być wsparciem dla wysokich cen ropy, doszło do realizacji zysków.

Notowania surowca od połowy kwietnia br. wahają się w paśmie 60-70 dolarów i nic nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie ten zakres wahań miał się zdecydowanie zwiększyć. W trochę dłuższej perspektywie czasowej zagrożenie dla drogiej ropy może być utrzymująca się na wysokim poziomie produkcja rafinerii, która może doprowadzić najpierw do nadpodaży paliw, przekładającej się na spadek marż i w końcowym etapie na zmniejszenie zapotrzebowania na ropę.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Na stacja paliw coraz bliżej do 5 zł/l

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!