Na stacjach paliw ceny stabilne

Na stacjach paliw ceny stabilne
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W środę, po kolejnych, drobnych obniżkach ceny paliw znalazły się na najniższych w tym roku poziomach. Najbliższe dni nie powinny nam przynieść znaczącej zmiany w rynkowych nastrojach.

Zmiany na rynku globalnym w ostatnich dniach także nie były gwałtowne – jednak coraz częściej mówi się o możliwości powrotu nadpodaży na rynkach światowych, a takie sygnały zwykle działają prospadkowo na ceny surowca.

Jakie zmiany w polskich rafineriach?

Znaczącym zmianom w rafineriach w ostatnich dniach podlegały ceny benzyn w hurcie - które wzrosły o 48,5 (Pb98) i 65 zł (Pb95) na metrze sześc. względem wyników z ubiegłego weekendu. Kosztują one odpowiednio 3671 i 3560 zł/m sześc. Co się tyczy olejów opałowego i napędowego – nie mamy tu do czynienia z większymi zmianami. Aktualnie paliwa te sprzedawane są w cenach 2324,4 i 3566 zł/m sześc.

Nie będzie zmian?

Prognozy cen paliw w detalu, jakie są według e-petrol.pl prawdopodobne na okres między 19 a 25 marca, nie różnią się znacząco od wyników z ubiegłego tygodnia. Dla Pb 98 oczekujemy poziomu cen 4,82-4,92 zł/l, a dla Pb 95 przewidujemy ulokowanie się średniej między 4,51 i 4,61 zł/l. W przypadku oleju napędowego oczekujemy średniej ceny z przedziału 4,45-4,54 zł/l. W cenach autogazu także nie będzie specjalnych różnic w porównaniu z dotychczasowymi wynikami i ceny tego paliwa wynieść mogą 1,96-2,02 zł/l.

Stabilizacja na rynku naftowym

W mijającym tygodniu zmienność cen ropy na rynkach naftowych była ograniczona. Notowania surowca na giełdzie w Londynie wahały się w okolicach poziomu 65 dolarów, pozostając od poniedziałku w wąskim paśmie 64,05-65,86 USD. Dzisiaj przed południem baryłka ropy Brent jest wyceniana na 65,22 USD.

Uwaga inwestorów w ostatnich dniach skupiała się na publikowanych statystykach i prognozach dotyczących rynku ropy. Energy Information Administration (EIA), statystyczne ramię amerykańskiego Departamentu Energii, przewiduje, że szybko rosnąca produkcja w USA może spowodować, iż już w drugim kwartale tego roku rynek naftowy będzie znowu zmagał się z problemem nadpodaży. Według publikowanych w tym tygodniu statystyk Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE) już w styczniu tego roku, pierwszy raz od 7 miesięcy, odnotowano wzrost zapasów ropy w krajach OECD.

Wsparciem dla drogiej ropy są jednak ostatnie zmiany w administracji Donalda Trumpa, które mogą oznaczać zaostrzenie polityki wobec Iranu. Jeśli amerykański prezydent, który jasno komunikuje swoją negatywną ocenę porozumienia z Teheranem w sprawie ograniczenia programu nuklearnego, będzie dążył do jego zerwania, to notowania surowca mogą zyskiwać na wartości.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Na stacjach paliw ceny stabilne

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!