Na stacjach paliw pożegnamy pięć złotych?

Na stacjach paliw pożegnamy pięć złotych?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Przecena na rynku paliw w Polsce trwa w najlepsze i - co ważne - obniżki w tym tygodniu dotyczą nie tylko segmentu detalicznego. Taniej jest też w rafineriach dzięki czemu w najbliższych dniach poniżej poziomu pięciu złotych powinny znaleźć się też średnie ceny benzyny.

Ceny paliw na stacjach są najniższe od połowy 2011 r. i nie jest to prezent od Świętego Mikołaja. Kierowcy w Polsce coraz mocniej odczuwają korzyści płynące z taniej ropy.

Nowe minima w hurcie

W rafineriach w ostatnich dniach notowaliśmy systematyczny spadek cen paliw, które z dnia na dzień pogłębiały tegoroczne minima. Dzięki tym obniżkom 95-oktanowa benzyna i olej napędowy są najtańsze od ponad trzech lat.

Ta pierwsza, w porównaniu z ubiegłym piątkiem, potaniała o 81,40 PLN i kosztuje dzisiaj średnio w rafineriach 3827,00 PLN. Podobnej skali obniżka dotknęła olej napędowy, który potaniał o 74,60 PLN. Średnio za metr sześcienny diesla trzeba dzisiaj zapłacić w hurcie 3834,80 PLN.

W detalu kierunek bez zmian

Kolejny tydzień z rzędu spadają koszty tankowania. Benzyna bezołowiowa 95 tanieje już od sześciu. W tym obniżka wyniosła 5 groszy i aktualnie litr tego paliwa kosztuje średnio 5,03 PLN. Także szósty tydzień z kolei spadają ceny diesla. Za olej napędowy płacimy obecnie średnio 4,96 PLN, czyli 3 grosze mniej niż przed tygodniem.

W najbliższych dniach powinniśmy zobaczyć jeszcze kontynuację spadkową trendu. Większych obniżek mogą spodziewać się kierowcy tankujący benzynę, bo w przypadku oleju napędowego przestrzeń do spadków ograniczają bardzo niskie marże sprzedawców.

Prognozowane przez e-petrol.pl przedziały cenowe na nadchodzący tydzień to: 4,94-5,04 PLN/l dla 95-oktanowej benzyny, dla oleju napędowego 4,89-4,97 PLN/l a dla autogazu 2,50-2,58 PLN/l.

Oczekujemy na spotkanie OPEC

W tym tygodniu wielkie znaczenie dla globalnego handlu surowcem miały nastroje i wiadomości związane z posiedzeniem Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC), które odbędzie się w czwartek w Wiedniu. Wielkie zmiany spadkowe, jakie dokonały się w ostatnich miesiącach na rynku ropy z pewnością budzą obawy w wielu krajach członkowskich OPEC, które wielką część narodowych budżetów opierają na eksporcie ropy. Do różnorodnych działań wspierających ceny lub ograniczających globalny poziom wydobycia nawoływali i nawołują przedstawiciele Wenezueli, Iranu, Ekwadoru czy Libii.

Do tego nastroju wyczekiwania należy jeszcze dodać spotkanie przedstawicieli Islamskiej Republiki Iranu i mocarstw zachodnich, które negocjują porozumienie, które ograniczy program jądrowy Iranu w zamian za zakończenie sankcji. Termin rozmów przypada 24 listopada, na trzy dni przed posiedzeniem OPEC – a kilka dni przed tym terminem irański minister ds. ropy Bijan Zanganeh zarzeka się, że zamiarem władz w Teheranie jest utrzymanie udziału kraju w globalnej produkcji naftowej.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Na stacjach paliw pożegnamy pięć złotych?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!