Na stacjach paliw wyraźnie drożej

Na stacjach paliw wyraźnie drożej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Na kierowców tankujących samochód tuż przed długim czerwcowym weekendem na stacjach czekała niemiła niespodzianka. Ceny paliw zdecydowanie ruszyły w górę, a ten kierunek zmian powinien utrzymać się też w najbliższych dniach.

Więcej niż 5 złotych za litr 95-oktanowej benzyny aktualnie płacimy głównie na stacjach zlokalizowanych przy autostradach, ale kierowcy powinni się oswoić z poziomem 4,99 PLN/l, który jest już powszechnie spotykany na pylonach w całym kraju.

W rafineriach najdrożej w tym roku

Na hurtowym rynku paliw w mijającym tygodniu dominowały podwyżki, w efekcie których średnia cena benzyny bezołowiowej 95 w porównaniu z poprzednim piątkiem wzrosła o 46,20 PLN/metr sześc., a dla oleju napędowego zwyżka sięgnęła 29,40 PLN/metr sześc. Aktualnie za metr sześcienny 95-oktanowej odmiany benzyny w krajowych rafineriach trzeba średnio zapłacić 3958,60 PLN. Średnia cena diesla wynosi 3767,60 PLN/metr sześc. Oba paliwa w pierwszym tygodniu czerwca poprawiły tegoroczne cenowe maksima.

Pięć złotych coraz bliżej

Skokowy wzrost cen na stacjach - 10 groszy w przypadku 95-oktanowej benzyny i 8 groszy dla diesla - to wynik po części utrzymującego się kierunku zmian na rynku hurtowym, ale też minimalnie wyższych marż sprzedawców detalicznych. Aktualnie średnia ogólnopolska cena benzyn bezołowiowej 95 wynosi 4,89 PLN/l. Za litr oleju napędowego płacimy średnio 4,77 PLN. W odwrotnym kierunku od obu podstawowych gatunków paliw - i to do kilku tygodni - porusza się cena autogazu, który potaniał o 3 grosze i kosztuje 1,92 PLN/l.

Rekordowo wysokie ceny na rynku hurtowym i utrzymujące się przez dłuższy czas minimalne marże na stacjach jednoznacznie wskazują na kontynuację podwyżek na stacjach przed wakacjami. Prognoza detalicznych cen paliw na najbliższy tydzień dla 95-oktanowej benzyny zakłada przedział cenowy 4,87-4,99 PLN/l. Szacunki dla oleju napędowego wynoszą 4,73-4,84 PLN/l, a dla autogazu 1,90-1,98PLN/l.

OPEC skupił większość uwagi

W tym tygodniu inne dane zostały przysłonięte spekulacjami odnośnie wiedeńskich obrad - ani negocjacje związane z greckim długiem, ani nieznaczne wzrosty przemysłowych indeksów PMI dla gospodarek Chin czy USA. Dzisiejsze spotkanie OPEC poprzedzały rozliczne spekulacje o tym, co się może wydarzyć w kuluarach wiedeńskich obrad.

Ostatnie dni to także liczne sugestie możliwych zmian w produkcji głównych krajów członkowskich - sam tylko Iran sugerował, że może zwiększyć swój eksport ropy o 400 tysięcy baryłek dziennie - miałoby to nastąpić po podpisaniu porozumienia z USA i innymi krajami uczestniczącymi w sankcjach. Mówi się także, że Irak i Arabia Saudyjska mogłyby wydobywać więcej - ale mimo to większość analityków wskazuje raczej na pozostawienie kwot produkcyjnych na obecnym poziomie. Nawet jeśli nie byłyby one przestrzegane. Jest wysoce prawdopodobne, że OPEC - walczący o utrzymanie i wzmocnienie pozycji w rywalizacji z Rosją czy USA będzie produkował więcej - a deklaracja poziomu pozostanie jedynie formalnym zapisem. Warto zwrócić uwagę na ostatnią wypowiedź ministra al-Naimiego z Arabii Saudyjskiej, że jest on "w 100 procentach usatysfakcjonowany sytuacją na rynku ropy naftowej". Powiedział też dziennikarzom w piątek, że jest przek onany, że produkcja ze złóż spoza OPEC spadnie przy obecnych cenach - taka deklaracja jednego z kluczowych uczestników spotkania może być ważnym wskazaniem na kilka godzin przed jego ostatecznym wynikiem.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Na stacjach paliw wyraźnie drożej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!