Na stacjach rekordowo tani olej napędowy

Na stacjach rekordowo tani olej napędowy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Średnia cena oleju napędowego, po 12. kolejnych tygodniach spadków wyrównała w tym tygodniu wieloletnie minimum zanotowane ostatnio w lutym tego roku. Taniały też pozostałe paliwa - największą zmianę odnotowaliśmy w przypadku 95-oktanowej benzyny i w przypadku tego paliwa najbliższe dni powinny przynieść dalsze obniżki.

Na stacjach utrzymuje się wyraźna różnica w cenie pomiędzy benzyną i olejem napędowym. W nadchodzących tygodniach powinno się to jednak zmienić, bo na rynku hurtowym notowania obu gatunków paliw wyraźnie się zbliżyły.

Mijający tydzień na hurtowym rynku paliw nie przyniósł dużych zmian i notowania paliw znajdują się dzisiaj na poziomach zbliżonych do tych z poprzedniego piątku. Metr sześcienny 95-oktanowej benzyny kosztuje średnio w rafineriach 3499,00 PLN i jest zaledwie o złotówkę tańszy niż przed tygodniem. Nieco większą, bo 8-złotową obniżkę, zanotowały ceny diesla. Za metr sześcienny tego paliwa trzeba w rafineriach zapłacić aktualnie średnio 3425,40 PLN.

Ceny oleju napędowego i benzyny spadają od ośmiu kolejnych tygodni. W ostatnich dniach najmocniej - bo o 5 groszy -potaniała 95-oktanowa benzyna, która średnio kosztuje obecnie 4,64 PLN/l. Diesel potaniał o 3 grosze do poziomu 4,29 PLN/l. W przypadku średniej ceny autogazu zanotowaliśmy 4-groszową obniżkę i za litr LPG na stacjach płacimy w tym tygodniu 1,83 PLN.

Najbliższe dni na detalicznym rynku paliw powinny przynieść stabilizację cen oleju napędowego i dalsze obniżki dla benzyn. Prognoza e-petrol.pl na połowę września wygląda następująco: przedział dla 95-oktanowej benzyny to 4,53-4,65 PLN/l, dla oleju napędowego 4,28-4,38 PLN/l a dla autogazu 1,77-1,87 PLN/l.

Ostatnie dni na rynku ropy charakteryzowała duża zmienność. Notowania surowca na przemian traciły na wartości i odrabiały straty i dzisiaj znajdują się nieznacznie poniżej poziomu zamknięcia z poprzedniego piątku. Chwilę przed południem cena ropy Brent wahała się w okolicach 48 dolarów.

Inwestorzy poznali w tym tygodniu m.in. dane na temat bilansu handlu zagranicznego Państwa Środka, które potwierdziły hamowanie chińskiego eksportu, ale rynkowe nastroje poprawił wyższy niż przed rokiem import surowca do Chin. Także rosnące w USA zapasy ropy nie przełożyły się na wyraźniejszą przecenę, bo negatywną wymowę tych danych osłabiły informacje o wyższym niż przed rokiem popycie na paliwa ze strony amerykańskich kierowców.

Ten tydzień nie przynosi więc rozstrzygnięcia co do dalszego kierunku zmian na rynku naftowym i na takie będziemy musieli być może poczekać do zaplanowanego na przyszły tydzień posiedzenia amerykańskich władz monetarnych, które mogą zdecydować o pierwszej od dłuższego czasu podwyżce stóp procentowych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Na stacjach rekordowo tani olej napędowy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!