XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Na stacje paliw zawitają spadki cen

Na stacje paliw zawitają spadki cen
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ostatnie dni przynosiły wyraźne obniżki w cenach hurtowych, a z tego może zapewne w krótkim czasie wyniknąć obniżka dotycząca już bezpośrednio tankujących na rodzimych stacjach paliwowych.

Spadki, które pojawiają się na rynkach światowych w krótkim czasie wpłynęły na kształtowanie cen na rynku polskim. Ropa wydaje się oddalać od granicy 50 dolarów i zmiana może tym samym stanowić miły prezent w ostatnim tygodniu wiosny.

Polskie rafinerie obniżają poziomy cen

W cenach wszystkich paliw w hurcie byliśmy w tym tygodniu świadkami obniżek. Dla benzyn skala wynosi około 25 zł/m sześc. Obecna cena benzyny 95-oktanowej to 3504 zł/m sześc., a dla odmiany 98-oktanowej jej obecna średnia cena to 3744 zł/m sześc. O ponad 30 zł obniżyła się natomiast średnia cena oleju napędowego, która w tej chwili lokuje się na poziomie 3365 zł/m sześc. Mniejsze redukcje w poziomie cen hurtowych dotyczyły oleju opałowego, który w tej chwili kosztuje 2147 zł/m sześć - o 10 zł niżej niż w ubiegłym tygodniu.

O ile taniej może być w detalu?

W ostatnich dniach wiosny, które przypadną na przyszły tydzień spodziewamy się, że cena średnia benzyny 98-oktanowej wynieść może między 4,76 a 4,85 zł/l. Dla najpopularniejszego paliwa odbiorców indywidualnych, czyli Pb95 oczekujemy ulokowania się cen w przedziale 4,42-4,51 zł/l. Diesel w najbliższym tygodniu może z kolei obniżyć swe ceny i sięgnąć nawet poziomu 4,21 zł/l. Autogaz natomiast może - z uwagi na zwyżki w hurcie - nieznacznie podrożeć, a poziom cen tego paliwa zamknąłby się w przedziale 1,58-1,64 zł/l.

Brexit w centrum uwagi

Mijający tydzień na rynku naftowym w Londynie upływa pod znakiem przeceny notowań surowca. Cena ropy Brent, która w ubiegły piątek na zamknięciu sesji znalazła się na poziomie 50,54 USD, dzisiaj przed południem wynosi niecałe 48 dolarów, a najtaniej baryłkę surowca na londyńskiej giełdzie w tym tygodniu można było kupić w czwartek, kiedy kosztowała jedynie 46,94 USD.

Źródłem przeceny są obawy związane z zaplanowanym na przyszły tydzień głosowaniem w sprawie pozostania Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Widmo Brexitu i negatywnych skutków jakie może on mieć dla światowej gospodarki zachęca inwestorów na rynku naftowym do realizacji zysków. Do tego poprawia się sytuacja po stronie podaży (spadający wolumen utraconego w związku z niespodziewanymi wydarzeniami wydobyciem) i w efekcie ropa na giełdzie w Londynie sześć ostatnich sesji zakończyła na minusie.

W najbliższych dniach inwestorom na rynku naftowym towarzyszyć będzie duża niepewność związana z wynikiem brytyjskiego referendum a decydujący wpływ na nastroje i kierunek zmian cen ropy mogą mieć sondaże opinii publicznej, publikowane w trakcie tygodnia w Wielkiej Brytanii.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Na stacje paliw zawitają spadki cen

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!