XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Nadwyżkę benzyny na rynku wykorzysta petrochemia

Nadwyżkę benzyny na rynku wykorzysta petrochemia
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Na rynku pojawi się więcej paliwa. Nie oznacza to jednak spadku cen, ponieważ Orlen i Lotos nie pozwolą na spadek marż. Dlatego dodatkową benzynę wykorzysta petrochemia.

Polskie koncerny naftowe zwiększą w najbliższych latach przerób ropy: Orlen z 14 mln do 16 mln ton, a Lotos z 6 mln ton do 10,5 mln ton. Wszystko po to, by powalczyć o rynek olejów napędowych. Przy okazji tego procesu wyprodukują dodatkowe ilości benzyn. Zakończenie w latach 2010-11 programu 10+ w Lotos spowoduje wzrost ich produkcji o blisko 1 mln t rocznie. Nadwyżki będzie miał też Orlen - informuje "Puls Biznesu".

- Będzie ich za dużo w stosunku do potrzeb rynku - mówi Krzysztof Romaniuk, dyrektor ds. analiz rynku paliw Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego. Szacuje, że uwzględniając saldo eksportu i import, realny nadmiar benzyny na rynku mógłby wynieść 500-700 tys. ton.

Sprzedaż benzyny na krajowych stacjach doprowadziłoby do rywalizacji cenowej. - Gdyby założyć spadek marż o 20-30 USD na tonie, oznaczałoby to obniżkę o 4-6 groszy na litrze paliwa - szacuje w dzienniku Jacek Kołodziejczyk z PKN Orlen.

Kilkugroszowy spadek cen przemnożony przez kilka milionów ton benzyny sprzedanej rocznie zmniejszyłby zyski producentów. - Co prawda, nie położyłby ich, ale byłby zauważalny - przyznaje Jacek Kołodziejczyk.

Dlatego nadwyżka zostanie zagospodarowana przez przemysł petrochemiczny, który wykorzystuje benzynę do pirolizy. Orlen nie będzie miał z tym problemu. Zwiększa produkcję petrochemikaliów, które branża chemiczna wykorzystuje do wytwarzania tworzyw sztucznych. Zgodnie ze strategią na lata 2007-12 Orlen na rozwój petrochemii wyda 5,8 mld zł.

- W 2010 r. powstanie w Orlenie instalacja produkcji paraksylenu oraz PTA/PXA, które będą zużywały benzynę do pirolizy - mówi w "PB" Krystian Pater, członek zarządu PKN Orlen.

Należący do Orlenu czeski Unipetrol zwiększy produkcję etylenu z 500 tys. ton rocznie do 545 tys. ton. - Pozwoli to zagospodarować 140 tys. ton nadwyżki benzyny - szacuje w dzoemmoli Krystian Pater.

Koncern rozważa budowę wytwórni olefiny III (etylen- - propylen) o wydajności 660- -700 tys. ton rocznie, która również ułatwiłaby zagospodarowanie nadwyżek.

- Z ostatecznymi decyzjami wstrzymamy się do lat 2011-12. Prognozy wskazują, że rynek olefin czeka spowolnienie, co wiąże się ze spadkiem marż. Do wysokiego poziomu powrócą one w latach 2014-15. Wówczas instalacja powinna być już gotowa, jeśli się na jej budowę zdecydujemy - dodaje w "PB" Krystian Pater.

Na zagospodarowanie nadwyżek benzyny przez petrochemię liczy też Lotos. - Analizy rynkowe wskazują interesujący wzrost popytu na taki produkt po stronie firm petrochemicznych - zaznacza Marcin Zachowicz, rzecznik gdańskiej spółki. Kontrahenta ma w Polsce.

- Lotos będzie zmuszony do sprzedaży benzyny, bo nie przerobi jej u siebie. Wśród nabywców może się znaleźć Orlen. Od lat podkreślamy, że między nami jest wiele potencjalnych synergii. To jedna z nich - podsumowuje Krystian Pater.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nadwyżkę benzyny na rynku wykorzysta petrochemia

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!