Nalewak kolejowy uruchomiono w rafinerii w Gdańsku

Nalewak kolejowy uruchomiono w rafinerii w Gdańsku
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Nowoczesne urządzenie do napełniania cystern olejem napędowym uruchomiono w piątek w rafinerii Grupy Lotos SA w Gdańsku. Tzw. nalewak pozwoli na zwiększenie transportu oleju koleją. Inwestycja została zrealizowana w ramach Programu 10+.

Wiceprezes oraz dyrektor ds. produkcji i rozwoju Grupy Lotos SA Marek Sokołowski poinformował, że inwestycyjny Program 10+ to nie tylko budowa nowych instalacji produkcyjnych, które zwiększą potencjał gdańskiej rafinerii, ale także rozbudowa największego w Polsce północnej systemu logistycznego paliw.

Nalewak jest dwustronny; posiada po jednym tzw. ramieniu nalewczym dla każdego toru. Na każdy z torów podstawić można jednorazowo 15 cystern kolejowych. Średni czas napełnienia jednej cysterny, w zależności od jej pojemności, wynosi od 11 do 14 minut. W ciągu doby urządzenie może zatankować do pełna nawet 180 cystern kolejowych. Budowa nalewaka trwała 15 miesięcy.

Roczna wydajność nalewaka z obu ramion wynosi 2,6 mln ton. Do tej pory w gdańskiej rafinerii działały dwa dwustronne nalewaki.

Grupa Lotos SA z rafinerii w Gdańsku drogą kolejową transportuje ok. 60 proc. swoich produktów, a pozostałe 40 proc. - drogą morską i lądową. W ub.r. pod Martwą Wisłą zbudowany został rurociąg łączący rafinerię z Naftoportem. Dzięki tej inwestycji Lotos jest w stanie eksportować - głównie do USA - tzw. benzynę surową, służącą m.in. jako surowiec dla zakładów petrochemicznych przy produkcji tworzyw sztucznych.

W ub.r. gdańska rafineria wyprodukowała ponad 3,2 mln ton oleju napędowego. Po zakończeniu Programu 10+ moce produkcyjne rafinerii wzrosną do 5,5 mln ton oleju rocznie.

Spółka transportowa Grupy Lotos SA, Lotos Kolej w tym roku planuje przewieźć ponad 7 mln ton produktów.

Celem inwestycyjnego Programu 10+ jest powiększenie potencjału przerobu ropy w gdańskiej rafinerii o 75 proc. dzięki budowie nowych i zaawansowanych technologicznie instalacji. Realizacja Programu ma się zakończyć jeszcze w tym roku.

Grupa Lotos jest grupą kapitałową, w skład której oprócz Grupy Lotos SA (spółka matka), Lotos Czechowice, Lotos Jasła i Lotos Petrobaltic (prowadzi wydobycie ropy naftowej i gazu spod dna Bałtyku) wchodzi kilkanaście spółek-córek. Zatrudnienie w grupie kapitałowej na koniec marca 2010 r. wyniosło 4 tys. 985 osób. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży Lotosu w I kwartale br. przekroczyły 3,9 mld zł.

Dzięki realizacji Programu 10+ przerób ropy naftowej w rafinerii w Gdańsku wzrośnie w tym roku do 7-8 mln ton. Udział koncernu w rynku paliw ogółem zwiększył się w miesiącach styczeń-luty br. do 32 proc. To o 3,7 punkty procentowe więcej w porównaniu z końcem 2009 r.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!