Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Narasta konflikt między związkowcami Lotosu a Ministerstwem Skarbu

Autor: wnp.pl (Marcin Szczepański)
06-04-2010 11:10
Narasta konflikt między związkowcami Lotosu a Ministerstwem Skarbu

Tuż przed świętami przedstawiciele związków zawodowych w Grupie Lotos otrzymali pisemną odpowiedź na swoje pismo z 17 lutego ze strony wiceministra skarbu Mikołaja Budzanowskiego. Wyjaśnia on podstawy decyzji o zmianach w radzie nadzorczej spółki oraz odnosi się do oskarżeń o brak konsekwentnej polityki właścicielskiej wobec Lotosu. Dla związkowców odpowiedź ta jest jednak niewystarczająca i domagać się będą wciąż spotkania z ministrem Gradem. - Minister Budzanowski nie odniósł się choćby w żadnym stopniu co do problematyki przyszłości firmy tzn. dalszego wątku prywatyzacyjnego - mówi nam Grzegorz Szade, członek rady pracowników Lotosu i jeden z sygnatariuszy pisma.

- Będziemy drążyć ten temat i oczekiwać podjęcia dialogu w zakresie dalszego rozwoju firmy w pełni zabezpieczającego nasze miejsca pracy - zapewnia Grzegorz Szade.
- W tym tygodniu spotykamy się z przewodniczącym Rady Nadzorczej Grupy Lotos, a później ponownie zwrócimy się do Ministra o spełnienie podstawowego wniosku z pisma z dnia 17 lutego dotyczącego potrzeby bezpośredniego spotkania w celu wyjaśnienia zasygnalizowanych w ww. piśmie zagrożeń wynikających z dotychczasowego działań właścicielskich MSP dla realizacji przyjętej "Polityki energetycznej Polski do 2030 roku" - wyjaśnia dalsze plany związkowców Grzegorz Szade.

Minister Budzanowski pisze w liście, iż zmiany w Radzie Nadzorczej były uzasadnione potrzebą wzmocnienia sprawowanego przez Radę nadzoru nad działalnością spółlki a ich uzasadnienie zostało przekazane zarówno do zarządu spółki jak i do Walnego Zgromadzenia. Nie rozwija jednak szerzej tego wątku.

Równie lakoniczna jest odpowiedź na pytanie o dalsze plany ministerstwa co do procesu prywatyzacyjnego spółki.

Na uwagę zasługuje jednak wypowiedź wiceministra Budzanowskiego dotycząca przystąpienia przez Lotos do realizacji Programu Wzrostu Wartości, który jego zdaniem "(...) został przygotowany w oparciu o zasady, które nie mają oparcia w obowiązujących Spółkę regulacjach prawnych. Z tego względu wyrażenie przez Walne Zgromadzenie zgody na przystąpienie do realizacji programu na lata 2009-2011 nie było uzasadnione z uwagi na istotne ryzyko naruszenia ustawy o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi". Nasz rozmówca rady pracowników Grupy Lotos przyznaje, że nie rozumie stanowiska ministerstwa w tej sprawie. - Będziemy tę kwestię wyjaśniać razem z innymi wątpliwościami - podkreśla Grzegorz Szade.

Wszystko wskazuje więc na to, że mamy do czynienia z początkiem dłuższego konfliktu na linii związkowcy Lotosu - Ministerstwo Skarbu. Jednocześnie zastanawia po czyjej stronie w sporze stanie zarząd spółki. Minister Budzanowski podkreśla w swoim liście zadowolenie z dobrej współpracy pomiędzy pracownikami a zarządem. Jednocześnie władze Lotosu wiedziały o inicjatywie związkowców a prezes Olechnowicz od miesięcy wyraża stanowisko o konieczności znalezienia dla spółki inwestora strategicznego. Ten sam pogląd wyrazili w swoim liście przedstawiciele pracowników koncernu.

NA GIEŁDZIE

Grupa Lotos SA [LTS]

kurs:

38.62 PLN -0.14 (-0.36%)

Notowania | Analiza techniczna

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 964 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP