PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Nawet 370 odwiertów powstanie w Polsce w dziesięć lat

Autor: wnp.pl (Marcin Szczepański)
26-10-2010 14:43
Nawet 370 odwiertów powstanie w Polsce w dziesięć lat

W skali globalnej, w najbliższych latach Polska stanie się obszarem o wzmożonej aktywności w zakresie poszukiwania węglowodorów - wynika z analizy przeprowadzonej przez Rystad Energy, norweskie niezależne przedsiębiorstwo doradcze, na 224 czynnych koncesjach udzielonych w Polsce od 1995 roku. Według firmy rocznie w Polsce wykonywanych będzie 50-80 nowych odwiertów poszukiwawczych.

- Na podstawie uzgodnionych pomiędzy koncesjonariuszami, a Ministerstwem Środowiska, prac poszukiwawczych zawartych we wszystkich czynnych koncesjach, przewidziano do 150 pewnych odwiertów poszukiwawczych oraz kolejne 220 opcjonalnych odwiertów - mówi Anders Wittemann, dyrektor pionu doradztwa strategicznego w Rystad Energy.
W efekcie poziom działalności wiertniczej w Polsce może osiągnąć od 50 do 80 odwiertów rocznie w porównaniu z aktualnym poziomem 20 do 30 odwiertów.

- 30 proc. powierzchni kraju zostało objęte obszarami koncesyjnymi udzielonymi na poczet ponad 20 przedsiębiorstw naftowych w celu poszukiwania i rozpoznania ropy naftowej i gazu ziemnego. Koncesjonariusze różnią się rozmiarem, pochodzeniem, a do ich grona nalezą również największe koncerny naftowe - przypomina ekspert.

Za główne czynniki stojące za wzrostem zainteresowania koncernów naftowych działalnością na terenie Polski eksperci z Rystad Energy uważają potencjalnie znaczące zasoby gazu z pokładów łupków skalnych (shale gas), atrakcyjne warunki fiskalne oraz relatywnie wysokie ceny gazu ziemnego.

Rystad Energy szacuje potencjalne zasoby gazu ziemnego z pokładów łupków skalnych, w Polsce, na ponad 1000 miliardów metrów sześciennych, których wydobycie pokryłoby zapotrzebowanie kraju na ten surowiec przez ponad 50 lat.- Oparliśmy nasze szacunki na informacjach udostępnionych przez Państwowy Instytut Geologiczny oraz naszej własnej ocenie popartej naszymi analizami zasobów gazu ziemnego w pokładach łupków skalnych zlokalizowanych w basenach na terenie Stanów Zjednoczonych. Szacunki są wysoko niepewne, lecz potencjał zdecydowanie tam jest. Poszukiwania oraz odwierty są konieczne w celu zniwelowania ryzyka poszukiwawczego oraz uzyskania odpowiedzi - przyznaje Per Magnus Nysveen, dyrektor pionu analiz w Rystad Energy.

Opiewające na ponad 370 odwiertów zobowiązania firm naftowych w stosunku do Ministerstwa Środowiska wynikające z udzielonych koncesji poszukiwawczych, stwarzają możliwość rozwoju sektora usług poszukiwawczych i wydobywczych. Cena pojedynczego odwiertu może sięgnąć aż 15 milionów dolarów. Dodatkowo, wynikające z tych samym porozumień pozostałe zobowiązania uwzględniają akwizycję danych sejsmicznych 2D na długości sięgającej ponad 20 tysięcy km oraz 3D na obszarze o rozmiarze ponad 6 tysięcy km kwadratowych.

Zdaniem ekspertów z Rystad Energy, uwzględniając wysoką liczbę udzielonych koncesji, obszerny zakres prac poszukiwawczych oraz liczbę koncesjonariuszy, należy również spodziewać się rozwoju działalności korporacyjnej (M&A) wynikającej ze wzrostu zainteresowania firm optymalizacją portfela posiadanych koncesji oraz związanych z nimi kosztów.

W tej chwili w Polsce czynne pozostają 224 koncesje, spośród których 178 zostało udzielonych od roku 2000. Dla 46 czynnych koncesji, które zostały udzielone w latach 90-tych ich okres obowiązywania został kilkakrotnie wydłużony. Większość z tych koncesji została zatrzymana przez pierwotnego koncesjonariusza, a bieżące daty ich ważności upływają po roku 2012.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 745 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP