Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

"Nie" dla rozszerzenia definicji biokomponentów

Autor: wnp.pl (Piotr Apanowicz)
06-02-2014 11:58
"Nie" dla rozszerzenia definicji biokomponentów
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Posłowie podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia rządowej nowelizacji ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych odrzucili poprawki branży w sprawie rozszerzenia definicji biokomponentów o nowoczesne produkty powstałe w wyniku technologii współuwodornienia.

Jak zaznaczył w trakcie posiedzenia podkomisji Jerzy Pietrewicz, wiceminister gospodarki, projekt nowelizacji powstał w związku z dyrektywą unijną w sprawie promowania źródeł odnawialnych. - Uznaliśmy, że zmiany wykraczające poza transpozycję dyrektywy do polskiego prawa znacząco wydłużyłyby proces legislacyjny, dlatego Ministerstwo Gospodarki postanowiło ograniczyć się do zmian wynikających bezpośrednio z dyrektywy - powiedział.
Przedstawiciele branży paliw argumentowali natomiast, że kilka prostych poprawek mogłoby wpłynąć na znaczące unowocześnienie rynku biodiesla w Polsce, który dziś opiera się wyłącznie na estrach metylowych kwasów tłuszczowych.

- Proponowaliśmy rozszerzenie definicji biokomponentów o nowoczesne, gotowe produkty, powstałe w wyniku technologii współuwodornienia - mówił Leszek Wieciech, prezes Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN).

Według niego projekt ustawy promuje najbardziej zacofane technologie i blokuje nowoczesne rozwiązania, do których stosowania krajowe rafinerie są w zasadzie przygotowane.

Wtórował mu Jan Lubowicz z Instytutu Nafty i Gazu. - Paliwo powstałe w procesie współuwodornienia to produkt o nieporównanie wyższej jakości niż estry metylowe kwasów tłuszczowych i jak najbardziej powinno to zostać uregulowane tą ustawą - przekonywał.

Przypomniał, że krajowe rafinerie przygotowywały się do realizacji procesów współuwodornienia już w latach 2006-2008, ale prace te zostały wstrzymane, bo technologia nie była dopuszczona do stosowania. - Dziś mamy rok 2014 i ten proces nadal jest zablokowany - mówił Jan Lubowicz. - Nie rozumiem dlaczego ustawa dopuszcza proces uwodornienia (HVO), o wiele bardziej kosztowny, a nie dopuszcza współuwodornienia, który technologicznie w zasadzie prawie się nie różni, jest za to znacznie tańszy.

Poprawka nie znalazła jednak uznania w oczach posłów, zgodnie z opinią resortu gospodarki, że wniosek jest niezasadny.

Janusz Pilitowski, dyrektor departamentu energii odnawialnej w Ministerstwie Gospodarki przyznał, że warto na temat tej technologii dyskutować, ale zaznaczył, że na konsekwencje dopuszczonych rozwiązań należy patrzeć poprzez pryzmat skutków dla obecnej infrastruktury, wpływu na rynek pracy w Polsce czy braku rynku oleju sojowego i palmowego, które byłyby potrzebne do produkowania paliw w tej technologii. - To jeszcze nie jest czas i moment na wprowadzenie technologii współuwodornienia - ocenił.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP