Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Nie ma odwrotu od nowoczesnych biopaliw

Autor: wnp.pl (Piotr Apanowicz)
24-04-2014 14:36
Nie ma odwrotu od nowoczesnych biopaliw

Grzegorz Ślak, prezes Wratislavii-Bio.

Fot. PTWP

Perspektywy przed rynkiem biopaliw są bardzo dobre, ale trzeba mieć świadomość, że odchodzenie od tzw. biopaliw pierwszej generacji jest dzisiaj nieuniknione - mówi Grzegorz Ślak, prezes spółki Wratislavia Bio, jednego z największych producentów biopaliw w Polsce.

Według niego trzeba skończyć z myśleniem o biopaliwach jako wsparciu polskich rolników, bo to dziś integralna część przemysłu paliwowego. – Nie ma odwrotu od nowych technologii w tej branży – nie ma wątpliwości Grzegorz Ślak. – Nieodzowny jest tu postęp technologiczny, który sprawi, że np. biodiesel nie będzie wytwarzany z oleju rzepakowego, tylko ze znacznie bardziej zaawansowanych surowców.
Spółka Wratislavia Bio, która w 2010 została zmuszona do wstrzymania produkcji i wydawała się stać na skraju bankructwa, w ciągu ostatnich dwóch lat znów stała się dochodowa, a w tym roku, zdaniem prezesa Ślaka, powinna osiągnąć rekordowy poziom zysku netto.

- Chcielibyśmy cały 2014 rok zamknąć wynikiem netto na poziomie ok. 40 mln zł, niemal dwa razy większym od 22 mln zł osiągniętych w 2013 roku – zapowiada.

Jak informuje szef spółki, już w pierwszym kwartale tego roku wynik netto wyniósł ok. 6 mln zł, w porównaniu do 3 mln zł rok wcześniej i straty netto na poziomie 1,3 mln zł w roku 2012. To niewiele mniej niż spółka osiągnęła w całym pierwszym półroczu 2013 roku (7 mln zł). – Pamiętajmy, że pierwszy kwartał tradycyjnie jest w tej branży najsłabszy, podczas gdy najlepsza jest druga połowa roku – podkreśla Grzegorz Ślak.

Dodaje, że spółce pomaga to, że nie jest już obciążona spłatą starego zadłużenia, co generowało wysokie koszty finansowe w poprzednich latach. – Optymalnie, przy dobrej organizacji i odpowiedniej dywersyfikacji dostawców, spółka jest w stanie generować około 40 mln zł zysku rocznie i właśnie taki wynik chcemy osiągnąć w tym roku – mówi.

Jego zdaniem wydajność posiadanej przez spółkę instalacji do produkcji biodiesla czysto teoretycznie wynosi 158-160 tys. ton produktu, ale realna moc produkcyjna to ok. 140 tys. ton biodiesla rocznie. – To się wiąże z odpowiednim surowcem – olejem rafinowanym – który pozwala na przerabianie 12,5-13 tys. ton surowca miesięcznie, ale nie zawsze jest dostępny na rynku. A jeśli go nie ma, przerób spada do 9 tys. ton miesięcznie – tłumaczy prezes Ślak.

W 2013 roku spółka wyprodukowała ok. 95 tys. ton biodiesla, a w tym roku Grzegorz Ślak spodziewa się, że wykorzystanie instalacji wzrośnie do 115-120 tys. ton.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP