Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Nie zawarto porozumienia w Orlenie. Będzie strajk?

Autor: WNP.PL (ANNA BYTNIEWSKA)
20-03-2013 15:40
Nie zawarto porozumienia w Orlenie. Będzie strajk?
fot. PTWP

W PKN Orlen strajk wisi na włosku. Związki zawodowe powołały Międzyzakładowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy.

18 marca minął termin ultimatum jakie 7 związków zawodowych PKN Orlen postawiło zarządowi spółki. Zagroziły one wejściem w spór zbiorowy z zarządem lub strajkiem, jeśli władze Orlenu do 18 marca nie zaakceptują ich postulatów płacowych. Dzisiaj organizacje związkowe płockiej spółki poinformowały, że 19 marca dokonały przekształcenia Wspólnej Reprezentacji Związkowej (WZR) powołanej w celu przeprowadzenia sporu zbiorowego w Międzyzakładowy Komitet Protestacyjno – Strajkowy (MKPS). W skład komitetu weszło już 8 związków zawodowych działających w Orlenie.
Jako powód przekształcenia WRZ w MKPS związkowcy podają brak dobrej woli ze strony PKN Orlen w kwestii rozwiązania spraw spornych, podważenie zasadności sporu zbiorowego, nie podjęcie rokowań zgodnie z ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Związkowcy podkreślają, że o skali problemów w Grupie PKN Orlen świadczą spory zbiorowe w samym PKN Orlen, w Anwilu i IKS Solino.

Związkowcy Orlenu zarzucają zarządowi próby marginalizacji i dyskredytowania organizacji związkowych działających w tej firmie oraz celowe wywoływania napięcia w zakładzie produkcyjnym w Płocku (trwające analizy dotyczące wprowadzenia czterobrygadowego czasu pracy). Dzisiaj związki podjęły decyzję o oflagowaniu zakładu w Płocku.

Pracownicy PKN Orlen domagają się utrzymania waloryzacji składników wynagrodzeń, wprowadzenia wzrostu o 400 zł indywidualnego wynagrodzenia zasadniczego dla każdego pracownika od 1 stycznia 2013 r., uwzględnienia wypłaty w roku 2013 nagród jednorazowych w łącznej wysokości 2 400 zł na jednego uprawnionego pracownika, przysługujących każdemu pracownikowi w jednakowej wysokości w przeliczeniu na pełen etat.

Zarząd Orlen już od pierwszej sesji negocjacyjnej proponował tzw. "zamrożenie płac", argumentując to słabymi wynikami za ostatni kwartał ubiegłego roku, prognozowanymi nie lepszymi pierwszymi trzema kwartałami bieżącego roku, trudną sytuacją makroekonomiczną, słabnącym wzrostem gospodarczym, rosnącym bezrobociem, planowanymi grupowymi zwolnieniami w polskich przedsiębiorstwach, kłopotami finansowymi niektórych europejskich odpowiedników koncernu.

Zarząd PKN Orlenu oświadczył, że pracownicy mogą liczyć jedynie na nagrody uznaniowe - średnio w wysokości 1 tys. zł. Podkreślono, że ponad 90 proc. pracowników Orlenu zarabia powyżej 5 tys. zł brutto.

NA GIEŁDZIE
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP