PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Niejasny przepis może kosztować branżę paliwową 200 mln zł

Autor: wnp.pl (Marcin Szczepański)
30-09-2010 13:00
Niejasny przepis może kosztować branżę paliwową 200 mln zł

Operatorom stacji paliw przybywają kolejne obciążenia prawne a zarazem finansowe. Organizacje branżowe alarmują, że coraz częściej kontrole przeprowadzane przez inspektorów Urzędu Miar wnioskują o kary dla właścicieli stacji, którzy nie posiadają ważnej legalizacji zbiorników magazynowych na stacjach. Tymczasem zdaniem branży taki obowiązek nie jest nigdzie stricte zapisany.

Wątpliwości dotyczą zbiorników, które są zbiornikami służącymi jedynie do magazynowania paliw. Według Polskiej Izby Paliw Płynnych stosownie do definicji stacji paliw płynnych zawartej w rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 21 listopada 2005 roku w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać bazy i stacje paliw płynnych, rurociągi przesyłowe dalekosiężne służące do transportu ropy naftowej i produktów naftowych i ich usytuowanie stacja paliw płynnych to obiekt budowlany, w skład którego mogą wchodzić właśnie m.in zbiorniki magazynowe.
Polska Izba Paliw Płynnych stoi więc na stanowisku, iż żadne z obowiązujących obecnie przepisów prawa nie nakładają na przedsiębiorców obowiązku legalizacji zbiorników służących do magazynowania paliw. Innego zdania jest jednak Główny Urząd Miar.

Według interpretacji GUM zbiornik na stacji paliw spełnia jednak wymogi określone w stosunku do tzw. zbiorników pomiarowych, które podlegają legalizacji. Samo nazwanie ich w rozporządzeniu zbiornikami magazynowymi tego faktu nie zmienia.

Zbiornikiem pomiarowym według innego rozporządzenia Ministra Gospodarki jest przyrząd pomiarowy, posadowiony na stałe albo zainstalowany na stałe na pojeździe drogowym, służący do pomiaru objętości cieczy do niego przyjmowanej lub z niego wydawanej, z wyłączeniem gazów skroplonych, o kształcie cylindra o osi głównej poziomej, cylindra o osi głównej pionowej, prostopadłościanu, graniastosłupa stojącego, ostrosłupa ściętego, stożka ściętego lub kuli, wyposażony w urządzenie do pomiaru wysokości napełnienia i opcjonalnie w przelicznik oraz urządzenia do pomiaru temperatury i gęstości cieczy, stanowiący wraz z zainstalowanymi w nim urządzeniami jednolity układ pomiarowy.

O co jednak całe zamieszanie? Oczywiście o pieniądze. Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego szacuje, że koszty związane z obowiązkiem legalizacji zbiorników na stacjach mogą osiągnąć 200 mln zł. Oczywiście kwota ta, tak samo jak ewentualne kary za brak ważnej legalizacji, będzie ostatecznie przenoszona na cenę paliwa co oznacza kolejne grosze na litrze benzyny czy oleju napędowego kupowanego na stacji.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


52 827 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP