Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Niemal 5 proc. stacji paliw z nieprawidłowościami

Autor: WNP.PL (PA)
01-09-2015 13:22
Niemal 5 proc. stacji paliw z nieprawidłowościami

Badania jakości pokazują, że uchybienia jakości nadal trzykrotnie częściej zdarzają się w przypadku ON niż benzyny.

Fot. PTWP (Piotr Waniorek)

Co dwudziesta skontrolowana w tym roku stacja paliw sprzedawała paliwa nie spełniające norm jakości. Tradycyjnie trzy razy więcej nieprawidłowości stwierdzonych zostało w przypadku oleju napędowego niż benzyn.

W okresie od 19 stycznia do 31 lipca Inspekcja Handlowa skontrolowała 937 stacji w całej Polsce. Na 985 pobranych próbek oleju napędowego i benzyny, norm jakości nie spełniało w sumie 49. To 4,97 proc. wszystkich pobranych próbek. Oznacza to, że ogólna jakość paliw na polskim rynku utrzymuje się od kilku lat na porównywalnym poziomie. W całym 2014 roku było to 5,1 proc. (72 uchybienia na 1410 pobranych prób), a w 2013 r. 5 proc. (75 z 1504 próbek).
Inspektorzy IH zabezpieczyli w ciągu siedmiu miesięcy tego roku 496 próbek ON i 489 próbek benzyny. Dotychczasowe wyniki tegorocznych kontroli pokazują poprawę jakości oleju napędowego, przy jednoczesnym pogorszeniu jakości benzyn.

Z 496 próbek ON norm jakości nie spełniało 37, co daje skalę nieprawidłowości na rynku tego paliwa na poziomie 7,5 proc. Dla porównania w całym 2014 roku było to 8,3 proc.

Z kolei z 489 próbek benzyny jedynie 12 było niewłaściwej jakości, co oznacza, że 2,45 proc. benzyn na polskich stacjach nie spełnia obowiązujących norm jakości. Rok temu sytuacja była jednak jeszcze lepsza (w 2014 r. zaledwie 1,6 proc. benzyn nie spełniało norm).

Badania jakości pokazują, że uchybienia jakości nadal trzykrotnie częściej zdarzają się w przypadku ON niż benzyny, ale ten rozdźwięk i tak się zmniejszył, bo w 2014 roku inspektorzy kwestionowali jakość ON pięciokrotnie częściej niż benzyny.

Podobnie jak rok wcześniej najczęściej kwestionowanym parametrem oleju napędowego była odporność na utlenianie (21 przypadków na 37 zakwestionowanych próbek ON), czyli parametr, który od dłuższego czasu przyprawia właścicieli stacji o spory ból głowy. Argumentują oni, że nie mają żadnej możliwości zweryfikowania czy ten parametr jest zgodny z normą, a dodatkowo jego przekroczenie nie wpływa de facto na jakość pracy silnika samochodu. Stąd nieskuteczne jak dotąd apele do ministra gospodarki, żeby wykluczyć go spośród kontrolowanych parametrów.

Nie zmienia się rozkład geograficzny nieprawidłowości. Pod względem ON najgorzej wypadło województwo łódzkie, gdzie aż 27 pobranych próbek tego paliwa nie spełniało norm (9 na 33 próbki). Gorzej od średniej jest także w regionie świętokrzyskim (16 proc. nieprawidłowości), śląskim (14,8 proc.), małopolskim (11,9 proc.), warmińsko-mazurskim (10,5 proc. i lubuskim (8,3 proc.). W sześciu województwach (lubelskim, opolskim, podkarpackim, podlaskim, pomorskim i wielkopolskim) inspektorzy IH nie stwierdzili ani jednego przypadku uchybień.

W przypadku benzyn zdecydowanie najgorzej wypada Podlasie, gdzie norm nie spełniało 15,4 proc. próbek benzyn, a relatywnie zła sytuacja jest także na Śląsku (7,8 proc.) i Lubelszczyźnie (7,4 proc.). Dziewięć województw wciąż pozostaje natomiast bez choćby jednego przypadku nieprawidłowości.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP