PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Nieuprawnione stacje na razie nie znikną z rynku?

Autor: wnp.pl (PA)
14-01-2014 15:24

Według szacunkowych danych Urzędu Dozoru Technicznego (UDT) ponad 11 proc. działających w Polsce stacji benzynowych nie spełniało na koniec 2013 r. nowych norm środowiskowych, które weszły w życie z początkiem tego roku. Tym samym powinny one zaprzestać działalności. Nie wiadomo jednak kiedy tak się stanie, bo kontrole UDT potrwają co najmniej kilka miesięcy.

Kilkakrotnie odraczane przepisy rozporządzenia Ministra Gospodarki z 21 listopada 2005 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać bazy i stacje paliw płynnych, rurociągi przesyłowe dalekosiężne służące do transportu ropy naftowej i produktów naftowych i ich usytuowanie, weszły w życie 1 stycznia 2014 r.
Na dzień 7 stycznia br. UDT szacuje, że wymagań tego rozporządzenia nie spełnia 11,55 proc. z ok. 6700 stacji benzynowych w Polsce. Oznacza to, że ok. 770 stacji powinno zniknąć z rynku.

W okresie od kwietnia do czerwca 2013 r. Urząd Dozoru Technicznego przeprowadził kontrolę wszystkich niezmodernizowanych zbiorników na stacjach paliw, a ich właściciele otrzymali protokół inspekcyjny z wpisem o konieczności modernizacji zbiorników w przypadku planowanej dalszej ich eksploatacji.

Problem w tym, że UDT przeprowadza inspekcje zbiorników na stacjach paliw zgodnie z planem okresowych badań technicznych, które dla zbiorników podziemnych eksploatowanych dłużej niż 20 lat przeprowadzane są raz do roku. W praktyce oznacza to, że niektóre zbiorniki mogą być kontrolowane dopiero pod koniec tego roku. Do tego czasu nieuprawnione stacje prawdopodobnie +mogą działać bez przeszkód.

W przypadku stwierdzenia przez UDT w trakcie inspekcji braku spełnienia wymagań przez zbiorniki na stacji, urząd będzie wydawał decyzje wstrzymujące ich eksploatację. UDT nie ma natomiast kompetencji do nakładania kar w trybie administracyjnym za niedostosowanie zbiorników do obowiązujących od 1 stycznia br. wymagań. Dopiero w przypadku stwierdzenia dalszej eksploatacji, pomimo decyzji UDT o jej wstrzymaniu, urząd będzie zobowiązany do poinformowania odpowiednich organów o podejrzeniu zaistnienia czynu karalnego.

- Właściciele stacji nie spełniających wymagań powinni zaprzestać działalności, ale w praktyce zapewne będzie to wyglądało zupełnie inaczej, skoro nie ma jak wyegzekwować tego nakazu – uważa Krzysztof Romaniuk, dyrektor ds. analiz rynku paliw w Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN). – Może jest jeszcze zbyt wcześnie, ale na razie nie dotarły do nas żadne informacje o jakichkolwiek stacjach, które wstrzymały działalność w tym roku z powodu niedostosowania do nowych wymagań – dodaje.

- Wydaje mi się, że poza Urzędem Dozoru Technicznego jest jeszcze szereg innych instytucji i urzędów, którym zależy na tym, żeby zbiorniki na stacjach były zmodernizowane i które mogą zainicjować postępowanie organów ścigania. A w ostateczności nawet zwykły obywatel ma obowiązek reagować, posiadając wiedzę na temat popełnienia czynu zabronionego, jakim byłoby niewątpliwie prowadzenie działalności stacji bez spełnienia wymogów prawnych – mówi Monika Kalinowska, dyrektor biura Polskiej Izby Paliw Płynnych. – Dlatego nie obawiałabym się, że nieuprawnione stacje będą nadal prowadzić działalność. Coś takiego prędzej czy później wyjdzie na jaw, a im dłużej taka sytuacja miałaby miejsce, tym dotkliwsze byłyby później sankcje – dodaje.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


52 427 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP