Niewielkie wahania cen paliw na stacjach

Niewielkie wahania cen paliw na stacjach
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Od początku roku ceny paliw na stacjach podlegają niewielkim zmianom w górę lub w dół i utrzymują się w wąskim  kilkugroszowym przedziale cenowym.

Ceny benzyny bezołowiowej 95 mieszczą się w przedziale 4,71 – 4,76 zł/l, benzyny bezołowiowej 98 w przedziale 5,01- 5,05 zł/l, oleju napędowego 4,61 – 4,67 zł/l. W najbliższych dniach nic nie wskazuje na wybicie cen poza te określone kanały, a sprzyja temu niska zmienność cen na rynku hurtowym. W tym tygodniu ceny benzyny i oleju napędowego wzrosły średnio o 2 gr/l, a autogazu o 1 gr/l. 

Średnie detaliczne ceny paliw na dzień 2-02-2017

benzyna bezołowiowa 95 – 4,73 zł/l (+2 gr/l),
benzyna bezołowiowa 98  - 5,03 zł/l (+2 gr/l),
olej napędowy – 4,63 zł/l (+2 gr/l),
autogaz – 2,19 zł/l (+1gr/l).
 
W porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego wszystkie paliwa są droższe odpowiednio o: benzyna bezołowiowa 95 – 72 gr/l, olej napędowy – 90 gr/l, a LPG – 39 gr/l. W tej sytuacji w porównaniu z rokiem ubiegłym wydatki za benzyny są wyższe o oko. 16 – 18 %, za olej napędowy płacimy o 24 %, a za autogaz około 22 % więcej. 

Kolejny tydzień na rynku ropy naftowej upływa pod znakiem małej zmienności cen. Notowania kwietniowej serii kontraktów na ropę Brent wzrosły w skali tygodnia około 1,5 USD/bbl i w piątek rano ropa Brent kosztuje 57 USD/bbl.

Liczba wiertni ropy naftowej w USA wzrosła w ubiegłym tygodniu o 15 do 566.Stoponiowy wzrost liczby wiertni ropy naftowej w USA obserwujemy od maja zeszłego roku, kiedy ich liczba po trwającym kilka miesięcy spadku osiągnęła minimum 316. Wzrost wyraźnie przyspieszył w ostatnich 2 miesiącach kiedy decyzja OPEC i wzrost cen wpłynęły pozytywnie na perspektywy i opłacalność wydobycia ropy z łupków. Zdaniem analiz S&P Global Platts próg rentowności dla największych złóż łupków w USA spadł  w ciągu ostatnich dwóch lat aż o 1/4 i obecnie wynosi 33 USD/bbl. Dodatkowo plany nowej administracji i prezydenta USA w zakresie między innymi inwestycji infrastrukturalnych i budowy ropociągów mogą wpłynąć pozytywnie na dalsze ograniczenie kosztów transportu ropy naftowej.

Minister Energetyki Rosji z kolei poinformował, że produkcja ropy rosyjskiej została obniżona w styczniu przed zaplanowanym terminem o 117 tys. bbl/d. Minister Azerbejdżanu w ślad za wypowiedziami Ministra Energetyki Rosji poinformował, że jego kraj realizuje zgodnie z planem zobowiązania cięcia produkcji. W styczniu Azerbejdżan zmniejszył poziom wydobycia o 4,6% do 793 mln bbl/d. OPEC dane na temat styczniowego poziomu produkcji opublikuje 10 lutego. Natomiast obecnie coraz częściej pojawiają się na rynku opinie, że utrzymanie cen ropy na wyższym poziomie i efektywność planu zmniejszenia światowej nadpodaży ropy naftowej  będą wymagały od OPEC utrzymania mniejszej produkcji przez dłużej niż wstępnie przyjęty okres 6 miesięcy. Niezależna instytucja JBC Energy szacuje, że produkcja OPEC spadła już ponad 1 mln bbl i kartel jest na dobrej drodze do realizacji swojego celu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!