PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Niezły rok dla branży LPG w Polsce

Autor: WNP.PL (Piotr Apanowicz)
08-04-2016 07:34
Niezły rok dla branży LPG w Polsce
Fot. Shutterstock.com

Po kilku latach stagnacji rok 2015 był drugim z kolei rokiem, w którym w Polsce odnotowano wzrost globalnej konsumpcji gazu płynnego LPG. Wyniosła ona 2,245 mln ton, czyli o 2 proc. więcej niż rok wcześniej.

Jak wynika z opublikowanego właśnie raportu rocznego Polskiej Organizacji Gazu Płynnego (POGP), ponad 83 proc. zaopatrzenia polskiego rynku w gaz płynny pochodziło z importu (2,09 mln ton, wzrost o 1,4 proc.), podczas gdy krajowi producenci wyprodukowali łącznie 375 tys. ton LPG (o 3,8 proc. mniej niż rok wcześniej), co zabezpieczało 16,7 proc. krajowego popytu na to paliwo.
- Trzeba powiedzieć, że to był całkiem niezły rok dla sektora LPG, szczególnie biorąc pod uwagę ciepłą zimę, która zmniejszyła popyt na gaz do celów grzewczych - powiedział Roman Ślagowski, przewodniczący POGP i prezes firmy Bałtyk Gaz.

W roku 2015 nie zaobserwowano istotnych zmian głównych kierunków importu LPG do Polski.  Ponad połowa importowanego na rynek polski produktu pochodziła z Rosji, której udział w imporcie zwiększył się z 50 proc. do blisko 53 proc. (niemal 1 mln ton), choć jeszcze trzy lata temu stanowił prawie 60 proc. Drugim największym dostawcą był Kazachstan z udziałem w globalnym imporcie  na poziomie 21,7 proc. (rok wcześniej było to 25,1 proc.). Te dwa kraje od lat odpowiadają łącznie za około trzy czwarte dostaw LPG do Polski. Oprócz tego gaz płynny trafiał do naszego kraju z Białorusi (ponad 10 proc. dostaw), Litwy, Niemiec, Czech, Szwecji, Holandii, Wielkiej Brytanii, Łotwy, Norwegii, Belgii i Danii.

Warto zauważyć, że dla podstawowych dostawców na rynek polski eksport do naszego kraju odgrywa bardzo znaczącą rolę. W przypadku Rosji do Polski trafia 17,9 proc. całości produktu przeznaczonego aż 59,6 proc.

W 2015 r. sprzedaż autogazu, czyli LPG do napędu pojazdów wyniosła 1,69 mln ton, co oznacza wzrost w tym segmencie o 2,7 proc. w stosunku do roku poprzedniego. Sprzedaż gazu LPG w zbiornikach (poza autogazem) wyniosła 265 tys. ton, co oznacza wzrost o 1,9 proc. Wzrost ten spowodowany był przede wszystkim zwiększonym o 3,6 proc. zużyciem na potrzeby przemysłowe oraz o 5,6 proc. zwiększonym zużyciem na potrzeby rolnicze. Z kolei w segmencie gazu w butlach od lat obserwowana jest tendencja spadku sprzedaży, która utrzymała się także w minionym roku. Sprzedaż gazu w butlach wyniosła 290 tys. ton i była o 1,7 proc. niższa niż w 2014 r.

W efekcie udział autogazu całości konsumpcji wewnętrznej tego produktu nieznacznie wzrósł i wyniósł 75,3 proc. Dwa pozostałe segmenty rynku stanowiły odpowiednio 12,9 proc. rynku (gaz w butlach) oraz 11,8 proc. rynku (gaz luzem w zbiornikach poza autogazem).SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 693 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 663 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP