Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Niezły trzeci kwartał Orlenu

Autor: wnp.pl (DM)
23-10-2013 08:26
Niezły trzeci kwartał Orlenu
fot. PTWP

Segmenty petrochemii i detalu odnotowały największy udział w niezłych wynikach finansowych PKN Orlen za trzeci kwartał tego roku. Spółce nie sprzyjało otoczenie makroekonomiczne.

Polski paliwowy potentat wypracował w III kwartale 2013 r. 0,8 mld zł zysku EBIDTA. Koncern poprawił sytuację płynnościową obniżając zadłużenie o ponad 1 mld zł w stosunku do roku ubiegłego oraz zmniejszając poziom dźwigni finansowej o ponad 7 punktów procentowych (rok do roku).

Na wyniki finansowe Orlenu w III kwartale największy wpływ miały czynniki makroekonomiczne obejmujące znaczący spadek marży rafineryjnej oraz dyferencjału Brent/Ural o 5,6 dolarów na baryłce (rok do roku), umocnienie złotówki względem dolara oraz niższe wolumeny sprzedaży rafineryjnej i petrochemicznej.

Negatywny wpływ powyższych czynników został ograniczony przez zwiększenie sprzedaży detalicznej na wszystkich rynkach oraz poprawę marż paliwowych i pozapaliwowych. Zauważalna stopniowa poprawa PKB przełożyła się na wzrost konsumpcji oleju napędowego w Niemczech, Czechach i na Litwie przy ujemnej dynamice na rynku polskim, gdzie wciąż występowało zjawisko szarej strefy. Na rynku niemieckim wzrosła również konsumpcja benzyny. W segmencie petrochemicznym odnotowano wzrost marży petrochemicznej dodatkowo wsparty przez osłabienie złotego względem euro. W konsekwencji Koncern wypracował wynik EBITDA w wysokości 0,8 mld zł.

– Pomimo niezwykle trudnej sytuacji makroekonomicznej PKN Orlen wypracowuje stabilne wyniki finansowe. Za najważniejsze wydarzenia tego kwartału należy uznać rozpoczęcie procesu akwizycji w Kanadzie, wypłatę dywidendy dla akcjonariuszy po raz pierwszy od 2007 roku oraz obniżenie zadłużenia poniżej 5 mld zł, czyli do poziomu notowanego ostatnio w 2005 roku – powiedział Jacek Krawiec, prezes zarządu PKN Orlen.

Pogorszenie marż rafineryjnych oraz najniższy od 2002 roku poziom dyferencjału Brent/Ural (rok do roku) znacząco wpłynęły na wynik segmentu rafineryjnego, który w III kwartale wyniósł 52 mln zł na poziomie EBITDA. Dodatkowo, wpływ wolumenów sprzedaży był niższy o 17 mln zł (rok do roku) i był spowodowany głównie niekorzystnymi czynnikami rynkowymi w Czechach oraz na rynkach obsługiwanych przez Orlen Lietuva oraz cyklicznym (co 4 lata) postojem remontowym rafinerii w Kralupach. Tylko częściowo zostało to skompensowane znaczącą poprawą wolumenów na rynku polskim oraz zwiększeniem wykorzystania mocy i uzysku paliw w PKN Orlen.

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP