PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

NIK alarmuje ws. rezerw strategicznych

Autor: wnp.pl (AH)
10-02-2016 08:27
NIK alarmuje ws. rezerw strategicznych
Fot. Fotolia

System rezerw strategicznych nie działa w kształcie wymaganym przepisami ustawy o rezerwach strategicznych z 2011 r. - stwierdza NIK w swoim raporcie. Według kontrolerów kluczowy element systemu - Rządowy Program Rezerw Strategicznych, który miał określać zasady tworzenia tych rezerw - wciąż nie powstał, przede wszystkim z powodu braku porozumienia w kwestii finansowania.

Urzędnicy zwracają uwagę, że ze względu na sytuację na arenie międzynarodowej, jest to kwestia wymagająca podjęcia pilnych działań.
Rezerwy strategiczne tworzone są na wypadek zagrożenia bezpieczeństwa i obronności państwa oraz wystąpienia klęski żywiołowej lub sytuacji kryzysowej. Mają wspierać realizację zadań w zakresie bezpieczeństwa i obrony państwa, odtworzenia infrastruktury krytycznej, złagodzenia zakłóceń w ciągłości dostaw służących funkcjonowaniu gospodarki i zaspokojeniu podstawowych potrzeb obywateli, ratowania ich życia i zdrowia, a także wypełnienia zobowiązań międzynarodowych Polski.

Rezerwy strategiczne stanowią m.in. surowce, urządzenia, maszyny, konstrukcje składanych wiaduktów, mostów, produkty naftowe, rolne i rolno-spożywcze, środki spożywcze i ich składniki, wyroby medyczne, produkty lecznicze, weterynaryjne oraz substancje czynne (do wytworzenia produktu leczniczego), a także produkty biobójcze.

Po przeprowadzeniu kontroli Najwyższa Izba Kontroli negatywnie oceniła działania ministra finansów i gospodarki, którzy nie doprowadzili do uruchomienia systemu rezerw strategicznych.

Zgodnie z ustawą o rezerwach strategicznych, która weszła w życie 5 lutego 2011 r., kluczowym elementem systemu miał być Rządowy Program Rezerw Strategicznych na lata 2013-2017, określający zasady tworzenia tych rezerw, w tym ich asortyment i ilość.

NIK podkreśla, że program ten nie został jednak przyjęty przez Radę Ministrów, ponieważ minister finansów zakwestionował poziom finansowania rezerw z budżetu państwa w wysokości proponowanej przez ministra gospodarki. Jednocześnie szef resortu finansów - pomimo próśb ministra gospodarki - nie określił akceptowalnego poziomu finansowania Programu, co znacznie utrudniało pokrycie kosztów rezerw strategicznych.

Nowa ustawa miała usprawnić proces finansowania rezerw strategicznych. Zamiast dotychczasowych dwóch rodzajów rezerw (mobilizacyjnych i gospodarczych) utworzono jeden - rezerwy strategiczne. Liczbę organów uprawnionych do tworzenia rezerw ograniczono do jednego - Ministra Gospodarki, który od tej pory był też odpowiedzialny za opracowanie Rządowego Programu Rezerw Strategicznych. Wprowadzono też wymóg tworzenia rezerw w oparciu o ocenę ryzyka wystąpienia określonych zagrożeń, co miało pomóc w szacowaniu zapasów na wypadek sytuacji kryzysowej.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


45 151 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP