PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

NIK o klapie z biopaliwami

Autor: Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza
01-04-2014 07:00

Ulgi podatkowe nie zwiększyły zapotrzebowania na rodzime biododatki do paliw. Nie są też popularne pojazdy na biopaliwa - ocenia Najwyższa Izba Kontroli po kontroli, którą opisuje "Gazeta Wyborcza".

Dziennik opisuje wyniki kontroli przeprowadzonej przez NIK w drugiej połowie zeszłego roku, dotyczącej stosowania biopaliw i biokomponentów w transporcie.
Ocena Izby jest krytyczna. Efekt stosowanych zachęt okazał się mizerny. Stosowane do pobudzenia produkcji biopaliw ulgi w podatkach akcyzowym i dochodowym od biokomponentów, a także zwolnienie "czystych" biopaliw z opłaty paliwowej uszczupliły w latach 2008-11 dochody budżetu państwa w sumie o 4,1 mld zł, ale nie przyniosły oczekiwanych efektów. Ponad połowa biokomponentów wprowadzonych do obrotu w okresie objętym kontrolą pochodziła z importu - wskazuje NIK.

Dziennik wskazuje, że kulała także promocja biopaliw. Rządowy program z 2007 r. przewidywał ustanowienie stref dla ekologicznego transportu publicznego i zwolnienie z opłat za parkowanie pojazdów napędzanych biopaliwem. Do czasu zakończenia kontroli tych zapowiedzi nie wprowadzono w życie.

Nie wypalił także pomysł zamawiania od 2011 r. wszystkich nowych pojazdów w przetargach publicznych, dostosowanych do spalania biopaliw. Jak wynika z opisywanej przez "GW" kontroli, w tym czasie nawet Ministerstwo Gospodarki - koordynator programu promocji biopaliw - nie miało żadnego samochodu spełniającego te wymogi. A gdy w 2011 r. resort gospodarki kupił nowy samochód, nie był on dostosowany do spalania biopaliwa.
Podobał się artykuł? Podziel się!
 • Warszawa, 5 grudnia 2017

 • Strategia ciepłownictwa #PGE. Jakie aktywa zostaną poza PGE Energia Ciepła? bit.ly/2Bs5X3n
  wnp.pl
 • Nierówności płacowe jeszcze nigdy nie rosły tak szybko bit.ly/2BrhoIH
  wnp.pl
 • Ubezpieczyciele wypłacają w Polsce coraz więcej pieniędzy bit.ly/2yB9mHL
  wnp.pl
 • Masz diesla, powinieneś się obawiać? @MR_GOV_PL zabiera głos bit.ly/2oeRFxE
  wnp.pl
 • Polski bank wyda miliony na nowoczesne rozwiązanie bit.ly/2ob6l0V
  wnp.pl

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


PARTNER

 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP