Niskie ceny ropy naftowej mogą pomóc UE wyjść ze stagnacji

Niskie ceny ropy naftowej mogą pomóc UE wyjść ze stagnacji
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Mimom niestabilnej sytuacji na Bliskim Wschodzie podaż ropy dotrzymuje kroku popytowi, za czym stoją głównie USA, a także Rosja. Niska cena ropy może pomóc UE wyjść ze stagnacji - głosi opublikowana w czwartek analiza Brookings Instutution.

Analiza prestiżowego waszyngtońskiego ośrodka Brookings Institution wskazuje, że jeśli obniżka cen ropy utrwali się na dłuższy czas, to w skali globalnej wzrośnie zarówno pula dochodów wydawanych na konsumpcję, jak i całość popytu. Efektem może być odrodzenie ekonomiczne w Europie i powrót dynamiki gospodarczej w Azji. Zjawiska te będą z kolei stymulować wzrost zarówno cen, jak i wydobycia ropy, zwiększając w ostatecznym rachunku dochody jej producentów.

Dokument ten, którego autorem jest ekspert rynku naftowego Luay Al-Khatteeb, wskazuje, iż w ciągu ubiegłego roku, dzięki wykorzystaniu łupków bitumicznych, Stany Zjednoczone zwiększyły swą łączną produkcję ropy do 8,7 milionów baryłek dziennie. Oznacza to wzrost o milion baryłek, przy czym nie wyklucza się osiągnięcia w roku 2015 poziomu 12 mln baryłek.

Jak podkreśla analiza, dyskusja na temat przyczyn spadku cen ropy obraca się wokół kwestii popytu i podaży, ignorując inne uwarunkowania gospodarcze. Tymczasem mimo globalnej recesji zapotrzebowanie na ropę utrzymywało się przez ubiegłe 5 lat na stałym poziomie 90-91 mln baryłek dziennie. W państwach zachodnich doszło do stopniowej redukcji popytu, co skompensował jednak wzrost eksportu do krajów azjatyckich; Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) prognozuje, że w ciągu 2015 roku globalne zapotrzebowanie na ropę może się zwiększyć o milion baryłek dziennie, do blisko 93 mln.

Kurczący się popyt oraz wzrost podaży sprawiły, że średnia cena baryłki ropy spadła ze średnio 110 dolarów pięć lat temu do 85 dolarów w roku bieżącym. Zwiększenie rynkowych dostaw to przede wszystkim efekt starań USA o uzyskanie samowystarczalności energetycznej, natomiast wydobycie w państwach OPEC osiągnęło w 2012 roku maksymalny poziom 31 mln baryłek dziennie i utrzymuje się nadal blisko tej granicy.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!