Norwegia. Wyrok ws. wydobycia ropy w Arktyce ciosem dla ekologów

Sąd w Oslo zatwierdził w czwartek plany Norwegii na dalsze wydobycie ropy w Arktyce, odrzucając pozew organizacji ekologicznych, które twierdziły, że narusza to konstytucyjne prawo wszystkich obywateli do zdrowego środowiska oraz paryską umowę klimatyczną.

  • Ekolodzy chcieli doprowadzić do unieważnienia przyznanych w 2016 roku przez norweski resort ds. ropy naftowej i energetyki koncesji na wiercenia na Morzu Barentsa.
  • Pozwolenia otrzymało kilkanaście koncernów, m.in. państwowy Statoil, amerykański Chevron czy rosyjski Lukoil.
  • W pozwie, złożonym wspólnie przez Greenpeace i Natur og Ungdom (Natura i Młodzi), po raz pierwszy w historii powoływano się na artykuł ustawy zasadniczej gwarantujący przyszłym pokoleniom prawo do zdrowego i bezpiecznego środowiska.
  • Chociaż Norwegia wciąż niewiele wydobywa w Arktyce, to w regionie mogą się znajdować największe złoża, które stopniowo mogłyby zastąpić produkcję z mocno eksploatowanych pól na Morzu Północnym i Morzu Norweskim.

Organizacje twierdziły, że dalsze poszukiwanie ropy i gazu w Arktyce jest niezgodne z paryską umową klimatyczną z 2015 roku, którą władze w Oslo podpisały w 2016 roku. Celem tej umowy jest zatrzymanie wzrostu średniej temperatury na świecie na poziomie poniżej 2 stopni Celsjusza względem poziomu z czasów przedprzemysłowych.

Sąd uznał prawo wszystkich obywateli do zdrowego środowiska, ale orzekł, że przyznanie licencji na wydobycie ropy i gazu nie narusza go.

Sąd orzekł też, że Norwegii, największego w Europie Zachodniej producenta oraz eksportera ropy i gazu, nie można uznać za odpowiedzialną za emisje dwutlenku węgla związane z węglowodorami, które Oslo eksportuje do innych krajów.

Sąd nakazał organizacjom ekologicznym pokrycie kosztów sądowych państwa w wysokości 580 tys. koron norweskich (ponad 71 tys. dolarów). Na razie nie jest jasne, czy aktywiści złożą apelację.

- Zmiany klimatu są globalne, a naukowcy zajmujący się klimatem świrują. Norweska polityka naftowa rozczarowuje moje pokolenie i zagraża mojej przyszłości - zareagowała na orzeczenie sądu szefowa Natur og Ungdom Ingrid Skjoldvaer.

- To bardzo smutne, że sąd ignoruje globalną perspektywę wyzwań klimatycznych i że nakazuje organizacjom pokrycie kosztów - oznajmił lider norweskiego Greenpeace'u Truls Gulowsen.

Według agencji AFP sprawa ta dowodzi, że walka z globalnym ociepleniem coraz częściej przenosi się do sal sądowych.

Sąd uznał, że jakiekolwiek wydobycie z przyszłych pól w Arktyce nie rozpocznie się przez najbliższe 10-15 lat, a do tego czasu powinien już działać nowy plan zarządzania tym północnym regionem.

Rządowi prawnicy przekonywali, że celem pozwu było zdobycie rozgłosu.

Organizacja lobbystyczna zajmująca się przemysłem naftowym - Norweskie Stowarzyszenie Ropy i Gazu z zadowoleniem przyjęło decyzję. - Już wcześniej mówiliśmy, że chodzi o politykę, a polityka powinna być uprawiana w parlamencie, a nie w sądzie - podkreślił rzecznik Tommy Hansen.

Chociaż Norwegia wciąż niewiele wydobywa w Arktyce, to w regionie mogą się znajdować największe złoża, które stopniowo mogłyby zastąpić produkcję z mocno eksploatowanych pól na Morzu Północnym i Morzu Norweskim.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Norwegia. Wyrok ws. wydobycia ropy w Arktyce ciosem dla ekologów

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!