Propozycje regulacji tzw. usług wodnych i związane z tym konsekwencje dla prowadzących stacje paliw.
Projekt nowego Prawa Wodnego od kilku miesięcy budzi wiele kontrowersji. Jednym z zagadnień, które rodzi emocje po stronie przedsiębiorców, jest regulacja dotycząca tzw. usług wodnych i powiązanego z nimi finansowego mechanizmu naliczania opłat i uzyskiwania pozwoleń na korzystanie z wód. Czy jest istotna także z punktu widzenia prowadzących stacje paliw? Jeśli w ramach swej działalności pobierają wodę i odprowadzają ścieki, w tym wody opadowe i roztopowe, to niewątpliwie tak.
Projekt dokonuje przemodelowania dotychczasowego systemu gospodarowania wodami. Zachowuje co prawda co do zasady dotychczasowy podział korzystania z wód na trzy kategorie: powszechne korzystanie z wód (służące do zaspokajania potrzeb osobistych, gospodarstwa domowego lub rolnego, bez stosowania specjalnych urządzeń technicznych, a także do wypoczynku, uprawiania turystyki, sportów wodnych oraz amatorskiego połowu ryb); zwykłe korzystanie z wód (które służy zaspokojeniu potrzeb własnego gospodarstwa domowego oraz gospodarstwa rolnego) oraz szczególne korzystanie z wód (wykraczające poza powszechne i zwykłe korzystanie z wód, w zakresie określonym ustawą), ale jednocześnie wyodrębnia czwartą kategorię: tzw. usługi wodne.
Usługi wodne - zgodnie z projektem - polegają na zapewnieniu gospodarstwom domowym, podmiotom publicznym oraz podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą możliwości korzystania z wód w zakresie wykraczającym poza powszechne, zwykłe oraz szczególne korzystania z wód. Dalej projekt dookreśla, że usługi wodne to w szczególności: 1. pobór wód podziemnych lub wód powierzchniowych; 2. uzdatnianie wód podziemnych i powierzchniowych oraz ich dystrybucja, 3. wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi, obejmujące także wprowadzanie ścieków do urządzeń wodnych; 4. odprowadzanie do wód - wód opadowych lub roztopowych, ujętych w otwarte lub zamknięte systemy kanalizacji deszczowej służące do odprowadzania opadów atmosferycznych albo w systemy kanalizacji zbiorczej w granicach administracyjnych miast; 5. odprowadzanie do wód lub do ziemi wód pobranych i niewykorzystanych.
Każdy może "korzystać" z usług wodnych.
Szczegółowe warunki i zasady, na jakich przysługuje poszczególnym podmiotom, w tym podmiotom gospodarczym, dostęp do usług wodnych, określa Prawo Wodne.
SUBSKRYBUJ WNP.PL
NEWSLETTER
Wnp.pl: polub nas na Facebooku
Wnp.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Wnp.pl na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych
NAPISZ DO NAS