PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Nowelizacja ustawy o biopaliwach w drugiej połowie roku

Autor: PAP
20-06-2011 19:36

Pismem z dnia 8 czerwca br. Departament Energetyki Ministerstwa Gospodarki odniósł się do wystąpienia Krajowej Izby Biopaliw na temat wdrażania przepisów dyrektywy 2009/28/WE w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych, zmieniającej i w następstwie uchylającej dyrektywy 2001/77/WE oraz 2003/30/WE, w którym wyrażona została obawa dotycząca możliwości zbytu krajowych biopaliw oraz rolniczych surowców do ich produkcji do państw UE, które wdrożyły już przepisy dyrektywy.

Wdrożenie do polskiego porządku prawnego przepisów dyrektywy 2009/28/WE w zakresie biopaliw zostanie dokonane poprzez nowelizację ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o biokomponentach i biopaliwach ciekłych (Dz. U. Nr 169, poz. 1199, z późno zm.). W Ministerstwie Gospodarki przygotowano projekt założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych i poddano go uzgodnieniom międzyresortowym oraz konsultacjom społecznym.
„W chwili obecnej prowadzone są intensywne działania mające na celu sfinalizowanie prac nad ostateczną wersją założeń, która zostanie skierowana do rozpatrzenia przez Komitet do Spraw Europejskich. Zgodnie z planem prac Rady Ministrów założenia projektu mają być przyjęte w czerwcu 2011 r. Na podstawie przedmiotowych założeń zostanie przygotowana ustawa o zmianie ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych, która zgodnie z planem prac Rady Ministrów ma być przyjęta w drugiej połowie 2011 roku” – zapewniają w MG.

W opinii resortu przepisy art. 19 ust. 2 dyrektywy 2009/28/WE nakładają na państwa członkowskie obowiązek przedłożenia Komisji Europejskiej sprawozdania zawierającego wykaz obszarów na ich terytorium zaklasyfikowanych na poziomie 2 w nomenklaturze jednostek terytorialnych do celów statystycznych (NUTS). Na tych obszarach normalny poziom emisji gazów cieplarnianych, wynikających z uprawy surowców rolnych, może być niższy od poziomu emisji, określonego pod pozycją "Szczegółowe wartości standardowe dla upraw" w załączniku V część D do niniejszej dyrektywy lub równy temu poziomowi, łącznie z opisem metody i danych wykorzystanych do sporządzenia wykazu.

„Z uwagi na brak badań źródłowych, w chwili obecnej nie jest możliwe przekazanie Komisji Europejskiej wiarygodnych informacji dotyczących emisji gazów cieplarnianych z uprawy surowców rolniczych wykorzystywanych do produkcji biokomponentów i biopaliw ciekłych na terenie Polski, gdyż dotąd nie były prowadzone badania mające na celu określenie wartości takich emisji” – przyznaje Ministerstwo Gospodarki. Podkreśla jednak, że Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zleciło Instytutowi Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa wykonanie prac badawczych, w celu określenia poziomów współczynników emisji dla poszczególnych upraw na terenie Polski, uwzględniając charakterystykę gleb, klimat i spodziewany poziom zbioru surowców. „Wyniki badań powinny być znane w trzecim kwartale 2011 roku” – informuje resort.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

29 947 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

736 248 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 883 ofert w bazie

2 782 263 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP