XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Nowelizacja ustawy o biopaliwach w drugiej połowie roku

Nowelizacja ustawy o biopaliwach w drugiej połowie roku
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Pismem z dnia 8 czerwca br. Departament Energetyki Ministerstwa Gospodarki odniósł się do wystąpienia Krajowej Izby Biopaliw na temat wdrażania przepisów dyrektywy 2009/28/WE w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych, zmieniającej i w następstwie uchylającej dyrektywy 2001/77/WE oraz 2003/30/WE, w którym wyrażona została obawa dotycząca możliwości zbytu krajowych biopaliw oraz rolniczych surowców do ich produkcji do państw UE, które wdrożyły już przepisy dyrektywy.

Wdrożenie do polskiego porządku prawnego przepisów dyrektywy 2009/28/WE w zakresie biopaliw zostanie dokonane poprzez nowelizację ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o biokomponentach i biopaliwach ciekłych (Dz. U. Nr 169, poz. 1199, z późno zm.). W Ministerstwie Gospodarki przygotowano projekt założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych i poddano go uzgodnieniom międzyresortowym oraz konsultacjom społecznym.

„W chwili obecnej prowadzone są intensywne działania mające na celu sfinalizowanie prac nad ostateczną wersją założeń, która zostanie skierowana do rozpatrzenia przez Komitet do Spraw Europejskich. Zgodnie z planem prac Rady Ministrów założenia projektu mają być przyjęte w czerwcu 2011 r. Na podstawie przedmiotowych założeń zostanie przygotowana ustawa o zmianie ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych, która zgodnie z planem prac Rady Ministrów ma być przyjęta w drugiej połowie 2011 roku” – zapewniają w MG.

W opinii resortu przepisy art. 19 ust. 2 dyrektywy 2009/28/WE nakładają na państwa członkowskie obowiązek przedłożenia Komisji Europejskiej sprawozdania zawierającego wykaz obszarów na ich terytorium zaklasyfikowanych na poziomie 2 w nomenklaturze jednostek terytorialnych do celów statystycznych (NUTS). Na tych obszarach normalny poziom emisji gazów cieplarnianych, wynikających z uprawy surowców rolnych, może być niższy od poziomu emisji, określonego pod pozycją "Szczegółowe wartości standardowe dla upraw" w załączniku V część D do niniejszej dyrektywy lub równy temu poziomowi, łącznie z opisem metody i danych wykorzystanych do sporządzenia wykazu.

„Z uwagi na brak badań źródłowych, w chwili obecnej nie jest możliwe przekazanie Komisji Europejskiej wiarygodnych informacji dotyczących emisji gazów cieplarnianych z uprawy surowców rolniczych wykorzystywanych do produkcji biokomponentów i biopaliw ciekłych na terenie Polski, gdyż dotąd nie były prowadzone badania mające na celu określenie wartości takich emisji” – przyznaje Ministerstwo Gospodarki. Podkreśla jednak, że Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zleciło Instytutowi Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa wykonanie prac badawczych, w celu określenia poziomów współczynników emisji dla poszczególnych upraw na terenie Polski, uwzględniając charakterystykę gleb, klimat i spodziewany poziom zbioru surowców. „Wyniki badań powinny być znane w trzecim kwartale 2011 roku” – informuje resort.

Niezwłocznie po przeprowadzeniu ww. badań, pełen wykaz obszarów na których normalny poziom emisji gazów cieplarnianych wynikających z uprawy surowców rolnych może być niższy od poziomu emisji określonego pod pozycją "Szczegółowe wartości standardowe dla upraw" w załączniku V część D do dyrektywy 2009/28/WE lub równy temu poziomowi, zostanie przekazany Komisji Europejskiej. „Należy przy tym podkreślić, że do momentu sporządzenia przedmiotowego wykazu, podmioty zainteresowane sprzedażą swoich produktów do krajów, które wdrożyły systemy certyfikacji kryteriów zrównoważonego rozwoju, mogą wnioskować do jednostek certyfikujących działających w ramach tych systemów o zbadanie rzeczywistych poziomów emisji gazów cieplarnianych u producentów rolnych” – dodaje ministerstwo.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nowelizacja ustawy o biopaliwach w drugiej połowie roku

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!