Nowy blok kotłów w chemicznych w zakładach Unipetrolu

Nowy blok kotłów w chemicznych w zakładach Unipetrolu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Unipetrol, czeski koncern z grupy PKN Orlen, podpisał kontrakt z austriacką firmą Bertsch Energy GmbH & Co KG na budowę nowego bloku kotłów wytwarzających pod wysokim ciśnieniem parę dla jednostki krakingu parowego w zakładach Chempark Zaluzi w Litvinowie.

  • Chempark Zaluzi w Litvinowie to największy w Czechach podmiot chemiczny.
  • Zakład należy do grupy Unipetrolu, w którym PKN Orlen posiada 62,99 proc. udziałów.

Inwestycja ma rozpocząć się w pierwszym kwartale 2018 r. Jej koszt to 1,2 mld CZK. Zakończenie budowy planowane jest w 2020 r. - poinformował w czwartek Unipetrol.

- Inwestycja wpisuje się w ogłoszoną w tym roku średniookresową strategię całej grupy, dotyczącą modernizacji produkcji i rozwoju. Nowy blok kotłów dla jednostki krakingu parowego będzie bardziej wydajny, spełniając przy tym surowe limity emisji, które zaczną obowiązywać w 2020 r. - podkreślił wiceprezes Unipetrolu Krzysztof Zdziarski, cytowany w komunikacie czeskiego koncernu.

Jak wyjaśnił m.in. Unipetrol, dotychczasowe dwa kotły krakingu parowego w zakładach Chempark Zaluzi zostaną zastąpione nowymi, dzięki czemu znacznie zmniejszy się emisja substancji szkodliwych do atmosfery, w tym tlenków azotu oraz pyłu. Ich wydajność będzie większa o ok. 3 proc.

W sierpniu 2015 r. w zakładach Chempark Zaluzi doszło do poważnej awarii, wybuchu, a następnie pożaru krakingu parowego w instalacji etylenu w kompleksie olefin. Odbudowa krakingu parowego trwała 10 miesięcy i obejmowała m.in. wzniesienie czterech nowych pieców, naprawę uszkodzonego komina i estakad, a także wymianę elementów pomiarowych i sterujących. Koszt napraw szkód powstałych w wypadku wyniósł 4,1 mld CZK.

W czerwcu 2016 r. Unipetrol rozpoczął w Chempark Zaluzi budowę nowej instalacji polietylenu PE3 o zdolności produkcyjnej 270 tys. ton rocznie. Łączny koszt inwestycji szacowany jest na 8,5 mld CZK. Realizacja tego projektu ma wzmocnić pozycję grupy PKN Orlen na rynku chemicznym i petrochemicznym w Europie Środkowej. Nowa instalacja, która ma powstać do 2018 r., będzie jedną z najnowocześniejszych tego typu w całej Europie. Wykonawcą inwestycji jest Technip.

Nowa instalacja polietylenu PE3 w zakładach w czeskim Litvinowie zastąpi funkcjonującą obecnie jednostkę PE1. Jednocześnie nadal działać tam będzie instalacja polietylenu PE2 o mocy produkcyjnej na poziomie 200 tys. ton rocznie.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nowy blok kotłów w chemicznych w zakładach Unipetrolu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!