Nowy Rok bez podwyżek cen paliw

Nowy Rok bez podwyżek cen paliw
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Po raz pierwszy od prawie 4 lat Nowy Rok nie powinien przynieść podwyżek cen paliw tzn. w styczniu 2013 roku za benzynę i diesla możemy zapłacić do 10 gr./l mniej niż przed rokiem. Ceny paliw na krajowych stacjach spadają systematycznie od połowy września tego roku kiedy to średnio za litr benzyny Pb95 płaciliśmy 5,89 PLN/l natomiast litr diesla kosztował 5,77 PLN/l. Obecnie średnia detaliczna krajowa cena Pb95 to 5,45 PLN/l, diesla natomiast 5,54 PLN/l i jest to najniższy poziom cen od grudnia 2011 roku.

Od 1stycznia 2013 roku stawki akcyzy nie ulegają zmianie, wzrasta tylko opłata paliwowa jednak z tego tytułu podwyżki cen mogą być symboliczne - 1 gr/l.
Na chwilę obecną w kraju można spotkać stacje na których Pb95 zatankujemy po 5,19 PLN/l jednak spadek cen benzyny Pb95 poniżej poziomu 5 PLN/l nawet na pojedynczych stacjach wydaje się mniej prawdopodobny.

Podobnie zróżnicowane w kraju pozostają ceny oleju napędowego, który możemy kupić zarówno po 5,35 PLN/l jak i 5,69 PLN/l.

Od początku listopada olej napędowy jest systematycznie droższy od benzyny Pb95 i sytuacja taka może utrzymać się do marca przyszłego roku. W skali całego 2012 roku średnio za litr Pb95 płaciliśmy 5,73 PLN/l, litr oleju napędowego kosztował natomiast 5,71 PLN/l. Mijający rok 2012 w związku z czym przyniósł średnioroczny wzrost cen benzyny Pb95 o 58 gr./l (11%) oraz diesla o 63 gr./l. (12%).

W odróżnieniu od diesla i benzyny detaliczne ceny autogazu podrożały w skali całego 2012 roku średnio 17 gr./l (6%) do poziom 2,78 PLN/l. Obecnie za litr LPG płacimy w kraju średnio 2,73 PLN/l a ceny tego paliwa w zależności od regionu kraju i lokalizacji stacji wahają się między 2,55 PLN/l a 2,95 PLN/l. LPG w 2012 roku pozostawał średnio aż 2,94 PLN/l tańszy od benzyny Pb95 i 2,92 PLN/l tańszy od oleju napędowego.

Ropa naftowa Brent w trakcie przedostatniej sesji tego roku kosztuje w Londynie 111 USD i jest średnio 1,5 USD droższa od ropy Ural oraz 20 USD droższa w porównaniu z ropą WTI. Oczywiście nadal najważniejszą kwestią dla rynku pozostaje groźba klifu fiskalnego. Mimo braku porozumienia rynek wydaje się z optymizmem patrzeć w przyszłość wierząc w osiągnięcie kompromisu w amerykańskim Kongresie do końca roku. Jeśli USA zdołają uniknąć klifu fiskalnego to porozumienie i decyzje polityczne zapadną dopiero w ostatniej chwili. Dziś planowane jest spotkanie prezydenta USA z przedstawicielami Kongresu. Na niedzielę natomiast republikanie zapowiedzieli posiedzenie Izby Reprezentantów i rozmowy ostatniej szansy.

Amerykański Instytut Naftowy natomiast w czwartek wieczorem poinformował o spadku rezerw ropy w USA w minionym tygodniu o 1,2 mln bbl. Dziś najnowszy raport na temat zmiany amerykańskich zapasów paliw opublikuje Departament Energii, jednak w obecnej sytuacji informacje te mają drugorzędne znaczenie. Uwaga rynku skupiona będzie na rozmowach amerykańskich polityków w sprawie redukcji deficytu i uniknięcia klifu fiskalnego. Czynnikiem ryzyka cały czas pozostaje napięta sytuacja geopolityczna na Bliskim Wschodzie związana z konfliktem w Syrii i irańskim programem jądrowym.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nowy Rok bez podwyżek cen paliw

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!