PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Nowy system magazynowania zapasów będzie kosztować ok. 5 groszy na litr paliwa

Autor: wnp.pl (Marcin Szczepański)
28-06-2010 12:56
Nowy system magazynowania zapasów będzie kosztować ok. 5 groszy na litr paliwa

Ministerstwo Gospodarki w projekcie ustawy o zapasach obowiązkowych przedstawiło wyliczenie szacunkowych kosztów zmiany systemu zapasów ropy naftowej i paliw dla rekomendowanego wariantu stopniowego nabywania zapasów ropy naftowej i paliw przez Agencję Rezerw Materiałowych w procesie rozłożonym na 10 lat. W pierwszym roku obowiązywania nowego systemu cena litra paliwa wzrośnie z tego tytułu o około 5 groszy.

Według wyliczeń MG kapitał potrzebny na zakup zapasów to 7,597 mld zł. Do wyliczeń przyjęto ceny netto, bez VAT, bez podatku akcyzowego i bez opłaty paliwowej producentów krajowych z dnia 1 września 2009 r., a w przypadku ropy naftowej notowania z dnia 1 września 2009 r. Kredyt potrzebny na zakup 1/10 części zapasów obowiązkowych to więc ok. 760 mln zł. Przy oprocentowaniu kredytów krótkoterminowych na poziomie 7% kwota potrzebna do spłaty to ok. 815 mln zł.
Przyjmując do wyliczeń poziom obecnej konsumpcji łącznej paliw tj. ok. 26,5 mld litrów rocznie uzyskanie kwoty potrzebnej do spłaty zaciągniętego kredytu przekłada się na ok. 3,07 grosza na litr paliwa. Z kolei roczne koszty związane z utrzymaniem wynoszą około 1,9 grosza na litr paliwa.

Resort gospodarki zaznacza jednocześnie, że wraz z postępowaniem zmian w systemie magazynowania zapasów w kierunku ich utrzymywania przez Agencję Rezerw Materiałowych, koszt ten będzie stopniowo malał a pod koniec 10 letniego okresu przejściowego będzie już niższy niż gdyby za utrzymywanie zapasów nadal odpowiadały koncerny.

Wyliczenie to ma jednak jeden poważny mankament – nie bierze bowiem pod uwagę ewentualnych kosztów budowy nowych magazynów przez ARM bądź konieczności wynajmowania większych pojemności od podmiotów zewnętrznych. Taki scenariusz jest jednak bardzo prawdopodobny biorąc pod uwagę prognozy wzrostu konsumpcji paliw w Polsce na najbliższe lata. W takiej sytuacji składki ponoszone przez koncerny zostaną powiększone o koszty budowy lub wynajmu a to z koli przełoży się na wyższą cenę paliwa.

Ustalenie kosztów w przeliczeniu na litr na podstawie danych przekazywanych przez przedsiębiorców stało się możliwe dopiero od końca roku 2005, kiedy to przepisy ustawy z dnia 1 lipca 2005 r. o zmianie ustawy o rezerwach państwowych oraz zapasach obowiązkowych paliw nałożyły na przedsiębiorców w art. 19 l ust 2, a następnie przepisy ustawy w art. 22 ust 2 określiły obowiązek przekazywania kwartalnych informacji o poniesionych kosztach tworzenia i utrzymywania zapasów obowiązkowych paliw ciekłych do ministra właściwego do spraw gospodarki.

Biorąc pod uwagę przekazywane przez przedsiębiorców dane oraz dane o konsumpcji paliw ciekłych wyliczono, iż w roku 2008 w cenie każdego wprowadzonego do obrotu litra paliwa średnio około 6,5 grosza stanowiły koszty związane z tworzeniem i utrzymywaniem zapasów obowiązkowych ropy naftowej i paliw. Należy podkreślić, że rok 2008 był ostatnim rokiem powiększania zapasów obowiązkowych, a powiększenie wynosiło 3 dni konsumpcji. W latach wcześniejszych, przedsiębiorcy powiększali wolumen zapasów o znacznie większe ilości a tym samym udział tych kosztów w cenie paliwa był wyższy.

Według informacji przekazanych za rok 2009 w cenie każdego wprowadzonego do obrotu litra paliwa średnio około 4,3 grosza stanowiły koszty związane z utrzymywaniem i dostosowaniem ilości zapasów obowiązkowych do wielkości wymaganej w związku ze wzrostem zużycia w roku poprzednim.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 374 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP