PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Nowy system zapasów faworyzuje krajowych producentów?

Autor: wnp.pl (Piotr Apanowicz)
11-08-2009 11:21
Nowy system zapasów faworyzuje krajowych producentów?

Wydaje się, że Ministerstwo Gospodarki nadal nie ma pełnej, klarownej koncepcji zmian systemowych w zakresie zapasów obowiązkowych ropy i paliw i nie wszystko zostało ostatecznie przesądzone - uważa Lesław Lewandowski z firmy LL Consult.

- Śledząc ostatnie doniesienia prasowe oraz informacje płynące bezpośrednio z MG, obawiam się, że resort szykuje niestety kolejny "twór systemowy" stanowiący wypadkową partykularnych interesów największych, kontrolowanych przez Skarb Państwa podmiotów polskiego sektora naftowego i logistycznego oraz ministerstw i agencji rządowych - mówi analityk.
Lesław Lewandowski obawia się, że sprawą nadrzędną dla urzędników MG nie jest stworzenie nowoczesnego, "prorynkowego" systemu zapasów, lecz umocnienie monopolistycznej pozycji rodzimego sektora rafineryjnego i logistycznego oraz utrzymanie pełnej kontroli w tym obszarze.

- Jeśli w dalszym ciągu zadanie zapewnienia niezbędnej infrastruktury magazynowo-przeładunkowej ciążyć będzie wyłącznie na podmiotach kontrolowanych przez Skarb Państwa, a swoisty rządowy "parasol ochronny" będzie chronił będzie ten obszar przed zagranicznymi inwestorami, doprowadzi to nie tylko do dalszych opóźnień w sferze infrastrukturalnej, ale również do utrzymywania się wysokich kosztów funkcjonowania systemu zapasów - argumentuje Lesław Lewandowski.

Jego zdaniem nie pozostałoby to bez wpływu na poziom cen rynkowych paliw , stanowiąc znaczące obciążenie dla całej gospodarki i nie służyłoby rzeczywistej poprawie stanu bezpieczeństwa energetycznego państwa.

- Mam nadzieję, że przygotowując nową ustawę resort sięgnie do doświadczeń i sprawdzonych nowoczesnych rozwiązań systemowych innych krajów UE w tej dziedzinie - podkreśla szef LL Consult.

Według niego preferowanym rozwiązaniem winno być funkcjonowanie nowej agencji jako podmiotu prawa publicznego o charakterze "non profit" - obligatoryjnego związku wszystkich producentów oraz importerów paliw i ropy, finansowanego ze składek firm członkowskich.

Kontraktowanie przez agencję usług magazynowania zapasów powinno odbywać się - jego zdaniem - 
na bazie długookresowych umów, zawieranych w wyniku obligatoryjnych postępowań przetargowych.

- To doprowadziłoby do znaczącego obniżenia kosztów funkcjonowania systemu zapasów 
i poprawy sytuacji w zakresie infrastruktury magazynowej, a co za tym idzie, do realnej poprawy stanu bezpieczeństwa energetycznego kraju - podsumowuje Lesław Lewandowski.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


52 827 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP