NWZ Lotosu otwiera spółce drogę do nowych inwestycji

NWZ Lotosu otwiera spółce drogę do nowych inwestycji
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Akcjonariusze Grupy Lotos przegłosowali w poniedziałek emisję do 55 mln akcji z prawem poboru. Tym samym spółka ma zielone światło dla realizacji kolejnych projektów inwestycyjnych.

"To jest przełomowe wydarzenie w realizacji programu Efektywność i Rozwój 2013-15. (...) Główny akcjonariusz zagłosował za emisją akcji. (...) to pokazuje, że spółka Skarbu Państwa może rozwijać się normalnie, jak spółka prywatna" - powiedział prezes Lotosu Paweł Olechnowicz.

Mariusz Machajewski, wiceprezes spółki dodał, że cele emisji szczegółowo zostaną przedstawione w prospekcie emisyjnym.

"(...) Generalnie jednak środki zostaną przeznaczone na rozwój segmentu poszukiwawczo-wydobywczego i modernizację rafinerii w Gdańsku" - powiedział.

Wcześniej przedstawiciele spółki informowali PAP, że część pieniędzy, które Lotos chce pozyskać z rynku, może trafić na budowę instalacji koksowania, która zapewni głębszy przerób ropy. Projekt ten może pochłonąć ok. 1,8-2 mld zł i powinien doprowadzić do wzrostu marży rafineryjnej w spółce o 2 USD na baryłce.

Pieniądze mogą też zostać przeznaczone na finansowanie projektów wydobywczych na Bałtyku, a konkretnie na zagospodarowanie złóż gazu B4 i B6.

W ramach programu Efektywność i Rozwój Lotos zamierza zainwestować w najbliższych latach kilka miliardów złotych.

Plany inwestycyjne firmy zakładają wzrost wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego ze złóż zlokalizowanych na Morzu Bałtyckim. Do końca 2015 r. spółka planuje uruchomić produkcję ze złoża B8 w ilości 250 tys. t ropy rocznie. Zasoby złoża oszacowano na ok. 3,5 mln t.

Do końca 2017 r. zaplanowano też rozpoczęcie wydobycia gazu ziemnego ze złóż B4 i B6. Zasoby obu złóż wynoszą ok. 4 mld m sześc., a łączny poziom produkcji ma wynieść 250 mln m sześc. w skali roku.

W ramach optymalizacji produkcji i zwiększenia efektywności rafinerii planowana jest budowa m.in. instalacji koksowania (DCU) oraz tzw. węzeł odzysku wodoru (WOW).

Oddanie do użytku instalacji DCU zapewni dodatkowe 900 tys. t paliw motorowych rocznie. Instalacja ma zostać uruchomiona w latach 2017/18.

Z kolei za sprawą instalacji WOW firma zyska w skali roku m.in. dodatkowe 100 tys. t gazu LPG i 25 tys. t benzyny, które trafią na rynek. Instalacja ma być przekazana do użytku jesienią 2016 r.

Na rynku detalicznym LOTOS zakłada dalszy dynamiczny rozwój sieci stacji paliw oraz wzrost efektywności sprzedaży. Zgodnie ze strategią do 2015 r. koncern planuje zdobyć 10-proc. udziału w rynku detalicznym paliw (wobec 9,1 proc. w II kw.).

Zgodnie z przyjętymi uchwałami poniedziałkowego walnego zgromadzenia akcjonariuszy spółki, za każdą akcję posiadaną na koniec dnia akcjonariuszowi będzie przysługiwało jedno prawo poboru. Dzień prawa poboru to 18 listopada 2014 r.

Spółka informowała wcześniej, że spodziewa się, iż pozyska z emisji ok. 1 mld zł.

Mariusz Machajewski, wiceprezes Lotosu, informował w połowie sierpnia PAP, że spółka chce przeprowadzić emisję akcji jeszcze w tym roku.

Głównym akcjonariuszem Grupy Lotos jest Skarb Państwa, który ma 53,19 proc. akcji tej spółki.

Czytaj także: Rynek zaskoczony planami nowej emisji Lotosu

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: NWZ Lotosu otwiera spółce drogę do nowych inwestycji

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!