Obniżek na stacjach ciąg dalszy

Obniżek na stacjach ciąg dalszy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Spadek średniej ceny benzyny bezołowiowej 95 poniżej 4 zł/l oznacza ceny najniższe od 9 maja 2009. W przypadku oleju napędowego mamy do czynienia z cenami najniższymi od 15 października, a LPG od 20 czerwca także 2009 roku.

Na koniec tygodnia ceny paliw ukształtowały się na następującym poziomie: benzyny bezołowiowej 95 – 3,98 zł/l (-3 gr/l), benzyny bezołowiowej 98  - 4,31 zł/l (-3 gr/l), oleju napędowego – 3,70 zł/l (-3 gr/l) i autogazu – 1,77 zł/l (-3 gr/l). Na razie nie ma przesłanek do trwałego odwrócenia spadkowej tendencji, a to z powodu umocnienia złotego wobec dolara i ponownego spadku cen ropy i paliw gotowych. W przyszłym tygodniu obniżki cen paliw na stacjach mogą sięgnąć co najmniej 5 groszy na litrze. 

Ceny paliw na stacjach pozostają na poziomie zdecydowanie niższym niż przed rokiem. Benzyna bezołowiowa 95 jest tańsza o 43 grosze na litrze, olej napędowy o 77 groszy na litrze, a autogaz o 18 groszy na litrze.  Jednocześnie spadek średniej ceny benzyny bezołowiowej 95 poniżej 4 zł/l oznacza ceny najniższe od 9 maja 2009. W przypadku oleju napędowego mamy do czynienia z cenami najniższymi od 15 października, a LPG od 20 czerwca także 2009 roku.   

Od początku roku ceny benzyn spadły o 20 groszy na litrze, oleju napędowego o 33 grosze na litrze i autogazu o 21 groszy na litrze.

Najmniej za benzynę płacimy w województwie dolnośląskim (3,93 zł/l), za olej napędowy w województwie pomorskim (3,67 zł/l)  i za autogaz (po 1,72 zł/l) w województwach dolnośląskim i świętokrzyskim. Najdroższe paliwa mamy z kolei w województwie zachodniopomorskim i warmińsko- mazurskim (Pb 95 – 4,05 zł/l, ON 3,83 – 3,84 zł/l).

Notowania ropy Brent w skali tygodnia spadły blisko 5 USD/bbl z poziomu około 35 USD/bbl w rejon 30 USD/bbl. Ropa WTI w Nowym Jorku ustanowiła z kolei nowe tegoroczne minima na poziomie 26,05 USD/bbl i jest najtańsza od maja 2003 roku.

Rynek nie zareagował na dane EIA/DoE. Zapasy ropy w USA nieoczekiwanie spadły 0,8 mln bbl, produkcja ropy w 48 stanach USA zmniejszyła się natomiast o 30 tys. do 8,67 mln bbl/d. Większych zmian nie obserwowaliśmy natomiast po popytowej stronie rynku. Konsumpcja paliw w USA w minionym tygodniu kształtowała się na średnim poziomie 19,1 mln bbl/d. Tymczasem liczba wiertni ropy naftowej w USA w pierwszym tygodniu lutego spadła aż o 30 do 467.

Zdaniem Międzynarodowej Agencji Energii rynek "zalany jest ropą naftową" i odbicie cen w krótkim okresie jest mało prawdopodobne

W piątek rano ropa WTI kosztuje około  27 USD/bbl jednak nadal nie widać poprawy rynkowego sentymentu. Z drugiej strony ceny ropy Brent nie powinny spaść poniżej 27 USD/bbl, co oznacza miejsce na spadki rzędu 3-4 USD/bbl od obecnego  poziomu. Ropa WTI kosztowałaby wówczas około 23 USD/bbl. 

Oczywiście na rynek cały czas napływają pojedyncze sygnały i komentarze ze strony przedstawicieli OPEC, jednak po reakcji cen widać, że prawdopodobieństwo decyzji o ograniczeniu produkcji przez OPEC rynek wycenia bardzo nisko. W czwartek o gotowości OPEC do współpracy w kwestii zmniejszenia światowej podaży ropy informował minister Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Korektę wzrostową na rynku ropy naftowej powinniśmy obserwować jeśli spadek produkcji ropy w USA nabierze na sile.


×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Obniżek na stacjach ciąg dalszy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!