Obniżki cen paliw na stacjach do końca roku? Prawdopodobne

Obniżki cen paliw na stacjach do końca roku? Prawdopodobne
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Na rynku krajowym obserwujemy dalsze zmiany cen paliw w dół. Zgodnie z oczekiwaniami korekty są coraz bardziej wyraźne.

W skali tygodnia w niektórych lokalizacjach ceny benzyny i oleju napędowego spadły o ponad 20 groszy na litrze. Ze względu na fakt, iż do wczoraj jeszcze nie na wszystkich stacjach znalazły przełożenie obniżki cen hurtowych z końca ubiegłego tygodnia, średni poziom cen benzyny i oleju napędowego spadł odpowiednio o 7 i 6 groszy na litrze. Najbardziej – średnio o 8 gr/l spadła cena benzyny bezołowiowej 98. Już w weekend tankowanie będzie jeszcze tańsze, bo część właścicieli będzie dopiero obniżała ceny.

Aktualny średni poziom cen na 4 grudnia 2014: dla benzyny bezołowiowej 95 – 4,89 zł/l, benzyny bezołowiowej 98 - 5,15 zł/l, oleju napędowego – 4,85 zł/l i autogazu – 2,55 zł/l.

Zróżnicowanie między minimalnym i maksymalnym poziomem cen poszczególnych rodzajów paliw pozostaje bardzo wysokie. Sięga 37 groszy na litrze autogazu, 49 groszy na litrze benzyny i 38 groszy na litrze oleju napędowego. Powodem jest między innymi różny czas wprowadzania korekt cen przez właścicieli stacji i poziomu sprzedaży, co z kolei wymusza określony cykl rotacji zapasów na stacjach. Warto jednak podkreślić, że już we wszystkich regionach średni poziom cen benzyny 95 i ON spadł poniżej 5 zł/l.

Podtrzymujemy prognozę dalszego spadku cen na stacjach w wysokości średnio do 10 groszy na litrze w kolejnych kilku dniach, zwracając jednocześnie uwagę, że większe spadki możemy notować dla benzyny niż oleju napędowego. Ponadto jeszcze przed świętami średnie poziomy cen Pb 95 i diesla mogą się zrównać, a na części stacji benzyna będzie tańsza niż olej.

Aktualny poziom cen paliw w krajowych rafineriach:

Poziom hurtowych cen paliw (netto) na dzień 5-12-2014 w Orlenie: Eurosuper 95 – 3548 PLN/1000l (spadek o 105 PLN/1000l w porównaniu do cen z 28-11-2014), Superplus 98 – 3678 PLN/1000l (spadek o 13 PLN/1000l), olej napędowy 3650 PLN/1000 l (spadek o 97 PLN/1000l), olej napędowy grzewczy 2476 PLN/1000 l (spadek o 130 PLN/1000l).

Poziom hurtowych cen paliw (netto) na dzień 5-12-2014 w Lotosie: Eurosuper 95 – 3548 PLN/1000l (spadek o 195 PLN/1000l w porównaniu do cen z 28-11-2014), Superplus 98 – 3678 PLN/1000l (spadek o 137 PLN/1000 l), olej napędowy 3650 PLN/1000 l (spadek o 110 PLN/1000l), olej napędowy do celów opałowych 2477 PLN/1000 l (spadek o 129 PLN/1000l).

Pierwszy tydzień grudnia na rynku ropy naftowej upłynął pod zanikiem wyhamowania tempa spadków. Notowania styczniowej serii kontraktów na ropę Brent w Londynie po spadku w rejon 67,50 USd/bbl powróciły chwilowo w okolice 73 USD/bbl. W piątek rano ropa Brent kosztuje 69 USD/bbl, WTI w Nowym Jorku z kolei 66 USD/bbl. W sumie od połowy czerwca tego roku ceny ropy Brent spadły około 48 USD/bbl (40%).

W gronie czynników wsparcia dla cen ropy wymieniane było ewentualne rozszerzenie przez ECB skali dotychczasowego luzowania ilościowego. Jak się okazało ECB zgodnie ze słowami prezesa poczeka do I kwartału przyszłego roku, kiedy to jeszcze raz oceni efekt podjętych kroków luzowania polityki pieniężnej i ewentualnie wtedy podejmie decyzję co do kształtu dalszych działań. Tak więc póki co na ewentualne QE trzeba będzie poczekać, choć ECB zrewidował w dół oczekiwania tempa wzrostu gospodarczego i inflacji w regionie.

Z kolei Amerykańska Agencja Informacji Energetycznej poinformowała o spadku zapasów paliw w USA w ubiegłym tygodniu o 3,7 mln bbl. Efekt poprawy kondycji gospodarczej USA i spadku cen paliw wyraźnie widać po danych o konsumpcji benzyn, których udział w amerykańskiej strukturze zużycia paliw wynosi blisko 48%. W minionym tygodniu popyt na benzyny wzrósł w skali tygodnia 1,9% osiągając bardzo wysoki poziom 9,43 mln bbl/d – jest to ponad 6% więcej w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego. Dla przypomnienia rekord konsumpcji benzyn w USA przypadł dotychczas na trzeci tydzień sierpnia 2007 roku – 9,76 mln bbl/d.

Tymczasem Arabia Saudyjska mimo spadających cen zdecydowała się na dalszą redukcję cen ropy (zwiększenie upustów) dla swoich azjatyckich i amerykańskich odbiorców. Na rynku w związku z tym coraz szerzej spekuluje się o tym, że Arabia Saudyjska zamierza twardą ręką walczyć o udziały w rynku wypowiadając wojnę niekonwencjonalnym źródłom ropy naftowej. W USA oczywiście toczy się obecnie szeroka dyskusja odnośnie wpływu niższych cen ropy na przyszłość wydobycia ropy z łupków. Biorąc pod uwagę zapowiedzi zwiększenia eksportu ropy przez Irak w 2015 roku oraz (w razie osiągniecia porozumienia nuklearnego) przez Iran w drugiej połowie przyszłego roku (blisko 1 mln bbl/d) sytuacja wydaje się być niezmiernie ciekawa. Z drugiej strony niższy poziom cen ropy najprawdopodobniej przełoży się na rewizję w górę prognoz światowej konsumpcji.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Obniżki cen paliw na stacjach do końca roku? Prawdopodobne

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!