XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Oettinger: sytuacja w Libii bez wpływu na dostawy ropy

Oettinger: sytuacja w Libii bez wpływu na dostawy ropy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Nic nie wskazuje na razie na to, by w związku z napiętą sytuacją w Libii nastąpiły zakłócenia w zaopatrzeniu państw UE w surowce energetyczne - ocenił w piątek w Berlinie komisarz UE ds. energii Guenther Oettinger. Oczekuje on stabilizacji cen ropy.

"Libia ma ograniczone znaczenie dla europejskiego rynku gazu i ropy naftowej" - zauważył komisarz. Jak dodał, dostawy gazu z Libii pokrywają jedynie 3-4 proc. zużycia tego surowca w Europie, zaś ropa - około 10 proc.

"W UE mamy duże możliwości magazynowania ropy. Zapasy starczą na wiele tygodni" - ocenił Oettinger.

Komisarz wyraził przekonanie, że kraje OPEC i Rosja zrobią wszystko, aby zapobiec zakłóceniom w dostawach surowców na dużym rynku europejskim. Jego zdaniem, w nadchodzących dniach ustabilizują się też ceny ropy.

Oettinger, który uczestniczył w spotkaniu rady gospodarczej partii CDU, poinformował też w piątek, że do lipca grupa robocza złożona z przedstawicieli Komisji Europejskiej i Rosji chce wypracować propozycje porozumienia w sporze unijno-rosyjskim, dotyczącym tzw. trzeciego pakietu energetycznego.

"Znajdziemy rozwiązania, które wyjdą naprzeciw zasadom jednolitego rynku w Europie, interesom inwestorów, właścicieli i producentów. Mamy zamiar przedstawić do lipca rosyjskiemu rządowi i KE propozycje porozumienia zarówno w sprawie konkretnych projektów energetycznych jak i kwestii ogólnych" - powiedział Oettinger.

Zdaniem rosyjskiego ministra energetyki Sergieja Szmatki pakiet energetyczny nie uwzględnił istotnych rosyjskich interesów, jako ważnego dostawcy ropy i gazu ziemnego. Jak dodał, Rosja przedstawiła UE propozycje rozwiązań w sprawie "transgranicznych korytarzy transportu surowców" i ich technologicznego przedłużenia - jak gazociągi OPAL i NEL, które będą odnogami Gazociągu Północnego.

Szmatko ocenił, że Rosja i UE są do tego stopnia zależne od siebie w gospodarce energetycznej, że "nie zniszczy tego żadna dywersyfikacja". "Ważne, byśmy kontynuowali budowę wzajemnego zaufania - dodał. - Rosja jest i pozostanie kluczowym partnerem na światowym rynku gazu ziemnego".

Wchodzący w życie w marcu tzw. trzeci pakiet energetyczny przewiduje zasadę rozdziału właścicielskiego: jedna spółka nie może być jednocześnie dostawcą gazu i właścicielem gazociągu. Moskwa uważa, że wdrożenie tego przepisu w niektórych krajach UE doprowadzi do wywłaszczenia i nacjonalizacji infrastruktury, której obecnie właścicielem lub współwłaścicielem jest Gazprom.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Oettinger: sytuacja w Libii bez wpływu na dostawy ropy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!