Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

OLPP nie chce transgranicznego rurociągu na LPG

Autor: wnp.pl (Marcin Szczepański)
29-11-2010 13:27
OLPP nie chce transgranicznego rurociągu na LPG

Na początku 2010 roku przy okazji wizyty na Białorusi wicepremiera Waldemara Pawlaka pojawiła się możliwość transgranicznego połączenia rurociągowego, którym do Polski trafiać miałby białoruski gaz płynny. Po ogólnych ustaleniach międzyrządowych do rozmów usiąść mieli przedstawiciele spółek z obu krajów. Wydaje się jednak, że szans na pozytywną realizację tego projektu nie ma, przynajmniej na chwilę obecną.

- W tej chwili Ministerstwo Gospodarki nie bierze udziału w pracach nad tym projektem. Jest to już po stronie spółek, niemniej ma on ciągle nasze poparcie - powiedział nam Miłosz Karpiński, główny specjalista w Departamencie Ropy i Gazu Ministerstwa Gospodarki.
W centrali Operatora Logistycznego Paliw Płynnych, czyli spółki która była zaangażowana w projekt po polskiej stronie, informują, że żadne rozmowy w tej sprawie nie są prowadzone. Jest więc jasne, że szans na powstanie rurociągu nie ma, choć Ministerstwo Gospodarki wypowiadało się o tym pomyśle bardzo pozytywnie.

Tuż po styczniowych rozmowach na szczeblu ministerialnym wydawało się, że projekt może bardzo szybko przejść do fazy realizacji. Jeszcze w tym roku miały rozpocząć się pierwsze procedury uzyskiwania niezbędnych pozwoleń administracyjnych. Sama budowa potrwałaby nie dłużej niż kilka miesięcy.

Z technicznego punktu widzenia budowa rurociągu nie nastręczałaby wielkich trudności. Rurociąg miałby połączyć należący do Bielorusnieftu terminal w Swisłoczy z bazą OLPP w Waliłach. Obie bazy dzieli odległość zaledwie niecałych 30 kilometrów.

Według styczniowych wypowiedzi Miłosza Karpińskiego potencjalna zdolność przesyłowa rurociągu miałaby wynosić od 300 do 500 tys. ton gazu rocznie.

Już wówczas bardzo sceptycznie o projekcie wypowiadał się prezes PERN Przyjaźń Robert Soszyński. Jego zdaniem projekt jest analizowany, ale pod kątem realizacji w bliżej nieokreślonej przyszłości.

Pomysł nie spotkał się też z entuzjastycznym przyjęciem przez branżę LPG w Polsce. Eksperci podkreślają, że udział białoruskiego gazu w polskim imporcie z roku na rok maleje. Dodatkowo jakość produktu z białoruskich rafinerii jest bardzo różna, stąd jest on wykorzystywany raczej jako uzupełnienie dostaw lepszego gazu z Rosji czy Kazachstanu. W efekcie gaz z Białorusi trafia głównie na lokalne rynki we wschodniej części kraju. Wpływ rurociągu byłby więc ograniczony, a i różnica w cenie nie musiałaby być znacząca.

Po planach budowy rurociągu na olej napędowy do bazy w Małaszewiczach będzie to więc zapewne kolejny projekt, który zostanie odłożony na półkę.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP