Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

OLPP - przyszłość mocno niepewna

Autor: wnp.pl (Marcin Szczepański)
08-11-2011 09:29
OLPP - przyszłość mocno niepewna
fot. PTWP

PERN Przyjaźń realizuje i planuje kolejne inwestycje. Zdaniem ekspertów nie pozostanie to bez wpływu na kondycję spółki-córki PERN - Operatora Logistycznego Paliw Płynnych. Wygląda na to, że obawy, którym towarzyszyło przejęcie OLPP przez PERN nie były więc bezpodstawne.

Finalizacji połączenia obu spółek (de facto było to jednak wniesienie udziałów OLPP do PERN) towarzyszyły głosy, że spółki te będą się nawzajem „kanibalizować” i zamiast zarabiać Państwo na tym straci. I choć PERN zapewniał, że przejmowany przez niego Operator Logistyczny będzie się rozwijał, to póki co nic z tych zapowiedzi nie wyszło.
- W tej chwili niemal wszystkie rozpoczęte lub planowane przez PERN inwestycje bezpośrednio lub pośrednio godzą w OLPP – mówi nam anonimowo jeden z ekspertów branży logistycznej.

Pierwszym i najbardziej zaawansowanym jest inwestycja w bazę przeładunkową w Gdańsku. Wydaje się przesądzone, że w momencie jej powstania istniejąca baza OLPP w Dębogórzu straci rację bytu. Groźbę tej sytuacji dostrzegli już związkowcy z OLPP, którzy podnoszą ten argument w negocjacjach płacowych z pracodawcą.

Kolejnym przykładem projektu PERN, który negatywnie wpłynie na kondycję OLPP jest pomysł budowy kawern magazynowych na ropę i olej napędowy, który miałby być realizowany wspólnie z Lotosem. W przypadku powstania kilku milionów m sześc. nowych pojemności magazynowych, z których cześć miałby zająć diesel, OLPP z pewnością straciłby część klientów, a przynajmniej drugiego co do wielkości – Grupę Lotos. Spółce pozostałoby tylko przechowywanie benzyn, które w kawernach nie mogą być składowane.

Niepewność towarzyszy również planom inwestycji rurociągowych PERN. Budowa połączenia z Boronowa do Trzebini może osłabić pozycję bazy OLPP w Strzemieszycach zaś rozwarzana przez PERNw dalszej kolejności inwestycja w rurociąg paliwowy Gdańsk-Płock stanowiłaby naturalną kontynuację powstania bazy w Gdańsku.

Ryzyko dla OLPP pojawia się także ze strony graczy prywatnych. Warszawski Energopol wspólnie z niemieckim TanQuidem chcą zainwestować w rurociąg transgraniczny na Białoruś i bazę paliw po jego polskiej stronie. Konsekwencje powstania tej infrastruktury poniosłaby zapewne baza OLPP w Małaszewiczach. I choć PERN deklaruje, że również jest zainteresowane takim projektem, to dużej determinacji po płockiej spółce w tym zakresie nie widać.

OLPP ma w tej chwili własne problemy w postaci sporu zbiorowego ze związkowcami z Solidarności i trwającym procesem restrukturyzacji wewnętrznej. Spółka wstrzymała inwestycje w nowe zbiorniki na paliwa i zapowiada raczej likwidację nierentownych baz niż rozbudowę mocy. W długofalowej wizji spółki miejsce na inwestycje jest tylko w bazach o strategicznym położeniu. Pytanie tylko czy za kilka lat będzie jeszcze w co inwestować?SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


45 151 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP