XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

OMV chce przejąć MOL

OMV chce przejąć MOL
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Austriacki gigant energetyczny OMV podwoił swoje udziały w węgierskim koncernie paliwowym MOL do około 20 proc.

OMV zamierza także rozmawiać o ewentualnym przejęciu rywala. Obecna wartość rynkowa MOL kształtuje się na poziomie 15,53 mld USD.

Dotąd MOL i OMV rywalizowały w Europie Centralnej, a nie współpracowały. I choć austriacka firma już kilka lat temu kupiła 10-proc. pakiet akcji MOL, to nie zdołała doprowadzić do współpracy. Dotąd koncerny konkurowały z różnym skutkiem, najczęściej składając oferty na przejęcie różnych firm paliwowych w regionie. Raz wygrywał MOL - na przykład w Chorwacji przejął spółkę INA, innym razem OMV - na przykład w Rumunii, gdzie kupił koncern Petrom.

Teraz analitycy są zgodni, że ewentualna współpraca zależy przede wszystkim od postawy władz węgierskiej firmy. Pakiet nawet 19-proc. nie daje jeszcze OMV prawa do decydowania o zarządzaniu MOL. Według węgierskiego prawa zagraniczni inwestorzy mogą wykonywać na walnym zgromadzeniu prawo głosu tylko z 10 proc. akcji. Na dodatek szefowie MOL kontrolują 25-proc. pakiet akcji poprzez różne firmy i banki, a ponadto mają do dyspozycji walory Skarbu Państwa, co daje im znaczącą przeciwwagę w stosunku do austriackiego inwestora.

Alians z austriackim OMV może skutecznie zablokować rosyjski Gazprom. Ten koncern, będący największą firmą gazową na świecie, od kilku miesięcy kusi szefów MOL możliwością bliskiej współpracy i ofertą udziałów w rosyjskich złożach naftowo-gazowych. Obie firmy zawarły oficjalne porozumienie o współpracy przy budowie wielkich magazynów gazu na Węgrzech i konstrukcji nowego gazociągu z Turcji do Europy. Eksperci sugerowali niedawno, że Gazprom może zostać inwestorem w firmie MOL. Nawet gdyby nie kupił akcji od Skarbu Państwa, to mógłby je skupić z giełdy.

Jednym z największych akcjonariuszy MOL jest najbogatszy węgierski biznesmen Megdet Rahimkułow (ma wraz z rodziną 5,6 proc. akcji). Pochodzi z Rosji, a gdy kilka lat temu po raz pierwszy inwestował na Węgrzech, robił to właśnie w imieniu Gazpromu.

Bez względu na to czy MOL zdecyduje się połączyć siły z austriackim koncernem, czy też zostanie strategicznym partnerem rosyjskiego Gazpromu, to niedobra wiadomość dla PKN Orlen. W każdym przypadku Węgrzy wzmocnią swoją pozycję w regionie, a Orlenowi trudno będzie nadrobić dystans do nich.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: OMV chce przejąć MOL

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!