PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

OMV zmienia strategię przez tanią ropę

Autor: WNP.PL (Piotr Apanowicz)
03-02-2015 11:13
OMV zmienia strategię przez tanią ropę

OMV zapewnia, że posiada wystarczające portfolio aktywów wydobywczych, aby osiągać wzrost produkcji nawet w wymagających warunkach zewnętrznych.

Fot. Fotolia

Austriacki koncern OMV zmodyfikował swoją strategię średniookresową w związku z gwałtownym spadkiem cen ropy naftowej w ostatnich miesiącach. Najważniejsza zmiana to ograniczenie inwestycji o blisko 30 proc. Czy na podobny krok powinny się zdecydować polskie firmy naftowe?

W dotychczasowej strategii OMV przewidywało, że nakłady inwestycyjne w latach 2014-2016 wyniosą średnio 3,9 mld euro rocznie. Zmodyfikowana strategia przewiduje spadek rocznego poziomu inwestycji do 2,5-3 mld euro w okresie 2015-2017. To średnio o 29 proc. mniej.
- W ostatnich miesiącach mieliśmy do czynienia z sejsmicznym tąpnięciem na rynku naftowym. OMV ma obowiązek reagować na tę sytuację adekwatnie i ostrożnie. Optymalizacja programu inwestycyjnego i dalsze cięcie kosztów to główne działania, które zamierzamy podjąć w celu zachowania zyskowności - powiedział Gerhard Roiss, dyrektor zarządzający OMV. Zapewnił jednocześnie, że większość nakładów inwestycyjnych w dalszym ciągu będzie przeznaczana na segment poszukiwań i wydobycia.

David C. Davies, dyrektor ds. finansowych OMV, dodał, że spółka jest przygotowana do wprowadzenia dalszych redukcji programu inwestycyjnego, jeśli okażą się one konieczne.

- Nie zmieniamy natomiast naszych strategicznych założeń. Nadal celem jest pozycjonowanie OMV jako zintegrowanego koncernu naftowo-gazowego, koncentrującego się na segmencie upstream - podkreślił Gerhard Roiss.

Szef austriackiego koncernu przyznał, że wydłużenie w czasie realizacji niektórych projektów przyczyni się do opóźnienia osiągnięcia celu strategicznego w postaci produkcji 400 tys. baryłek ekwiwalentu ropy dziennie (boed), który miał zostać osiągnięty w 2016 roku. W czwartym kwartale 2014 r. produkcja OMV osiągnęła poziom 318 tys. boed i była o 15 proc. wyższa niż rok wcześniej.

OMV zapewnia, że posiada wystarczające portfolio aktywów wydobywczych, aby osiągać wzrost produkcji nawet w wymagających warunkach zewnętrznych.

- Kroki, które podjęliśmy, dowodzą naszej elastyczności i umiejętności podejmowania odpowiednich środków zaradczych, a ich celem jest przygotowanie OMV na nowe warunki cenowe na rynku ropy - podsumował Gerhard Roiss.

Czy podobne zmiany strategii powinny rozważyć także PKN Orlen i Grupa Lotos? Niekoniecznie. Przede wszystkim skala zaangażowania naszych firm naftowych w segment upstream jest na razie zupełnie nieporównywalna do OMV. Ok. 11 tys. baryłek dziennie Lotosu i 8 tys. baryłek dziennie Orlenu ma się nijak do ponad 300 tys. baryłek wydobywanych każdego dnia przez OMV, dlatego spadek cen ropy o blisko 60 proc. uderza w Austriaków znacznie silniej.

Po drugie Grupa Lotos w tym roku i tak przewiduje opublikowanie nowej wersji strategii firmy na najbliższe pięć lat, która siłą rzeczy będzie musiała uwzględniać zmienione warunki panujące na rynku ropy. Natomiast PKN Orlen zaktualizował swoją strategię do roku 2017 w minionym roku, wprawdzie nie z powodu gwałtownego spadku cen ropy, bo miało to miejsce jeszcze przed początkiem tego trendu, a ze względu na niekorzystne warunki makroekonomiczne, w tym spadające marże rafineryjne, ale poczynione wówczas modyfikacje planów strategicznych, między innymi ograniczenie nakładów inwestycyjnych, miały charakter zbliżony do tych przyjętych właśnie przez OMV.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 506 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP