Orlen Gaz: dzięki terminalowi morskiemu LPG wzmocnimy pozycję

Orlen Gaz: dzięki terminalowi morskiemu LPG wzmocnimy pozycję
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

300 tys. ton płynnego gazu LPG rocznie zamierza przeładowywać Orlen Gaz w nowo otwartym morskim terminalu w Szczecinie. Ma on przyjmować gaz płynny ze statków, magazynować go i ekspediować.

W oficjalnym otwarciu obiektu, które odbyło się w środę w Szczecinie, wzięło udział ponad 100 gości z całej Europy. "To strategiczna inwestycja naszej spółki. Trzeci tego typu obiekt w Polsce, drugi pod względem potencjału magazynowego, bezkonkurencyjny jeśli ocenie poddamy rozwiązania technologiczne oraz możliwości przeładunkowe" - powiedział prezes Orlen Gaz Bernard Cichocki.

Dodał, że obecnie firma ze swoim 22-proc. udziałem jest liderem na rynku krajowym LPG i ma zamiar ten udział zwiększyć w szybkim czasie do 25 proc.

Dyrektor Departamentu Ropy i Gazu w Ministerstwie Gospodarki Maciej Kaliski powiedział, że od lat 90. rynek LPG rozwija się dynamicznie, a od 2005 r. jest rynkiem ustabilizowanym. "W Polce ponad dwa miliony kierowców używa tego paliwa, nasz kraj obok Korei Południowej i Turcji jest światowym liderem zarówno pod względem liczby pojazdów jak i stacji" - dodał.

"Obecnie tylko 13 proc. krajowego zapotrzebowania jest pokrywane przez rodzimych producentów. Uruchomienie nowego terminalu morskiego LPG daje całej branży perspektywę na realną dywersyfikację i pełne bezpieczeństwo dostaw, otwiera na nowe, najbardziej egzotyczne kierunki zakupów, czym zmniejsza podatność rynku na sezonowe wahania cen" - podkreślił.

Terminal przyjął już pierwszą dostawę gazu. Z pływającego pod singapurską banderą zbiornikowca "Lady Martine" rozładowano tam 1,6 tys. ton propanu, dostarczonego z angielskiego portu Stanlow.

Wybudowany kosztem ponad 50 mln zł terminal jest przystosowany do rozładunku jednostek o wyporności około 6 tys. DWT. Zajmuje 5 ha, ma nabrzeże o długości 274 metrów, posiada trzy zbiorniki o łącznej pojemności 4,5 tys. metrów sześciennych oraz trzy stanowiska do przeładunku autocystern i dwa dla cystern kolejowych. Roczna wydajność obiektu to 300 tys ton.

Wg danych za 2007 r. dostawy gazu do Polski drogą morską stanowiły 16 proc. rynku. W 2007 r. wolumen krajowy wyniósł 2 mln 440 tys. ton, z czego import z morza przez terminale - blisko 400 tys. ton gazu płynnego.

Polska sprowadza gaz płynny głównie z Rosji i Kazachstanu a drogą morską z Norwegii, Szwecji, Wlk. Brytanii.

Orlen Gaz jest największą polską firmą działającą na rynku gazu płynnego. Należy do Grupy Kapitałowej Orlen. Zajmuje się sprzedażą i dystrybucją propanu, butanu i ich mieszaniny.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Orlen Gaz: dzięki terminalowi morskiemu LPG wzmocnimy pozycję

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!