Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Orlen: komercyjne wydobycie surowców z łupków po 2020 roku

Autor: WNP.PL (Piotr Apanowicz)
24-03-2014 13:59
Orlen: komercyjne wydobycie surowców z łupków po 2020 roku
Fot. Paweł Pawłowski

Uruchomienie komercyjnego wydobycia węglowodorów niekonwencjonalnych w Polsce przed rokiem 2020 jest praktycznie nierealne - ocenia PKN Orlen, który zrealizował ponad jedną szóstą dotychczasowych odwiertów poszukiwawczych na naszym rynku.

PKN Orlen pozytywnie ocenił ostatnie miesiące konsultacji z Ministerstwem Środowiska, podczas których w wielu obszarach udało się wypracować kompromis pomiędzy interesem Skarbu Państwa, a oczekiwaniami inwestorów. Do najbardziej potrzebnych modyfikacji projektu ustawy Prawo geologiczne i górnicze można jego zdaniem zaliczyć: odstąpienie od utworzenia narodowego operatora kopalin energetycznych (NOKE) oraz jego udziału w udzielanych koncesjach, zmianę rozwiązań szczegółowych dotyczących zasad udzielania i wykonywania koncesji, w tym przede wszystkim stworzenie koncesji łącznej obejmującej poszukiwania, rozpoznawanie i wydobycie złóż. Tym samym umożliwiono inwestorom, po udokumentowaniu części złoża, płynne rozpoczęcie wydobycia węglowodorów, przy jednoczesnym kontynuowaniu poszukiwań i rozpoznawania w pozostałej części przestrzeni objętej koncesją.
Płocki koncern zastrzega jednak, że do dalszej dyskusji pozostaje suma obciążeń fiskalno-podatkowych. - Obecnie trudno jest określić czy zaproponowane poziomy obciążeń są adekwatne do przyszłej produktywności potencjalnych złóż niekonwencjonalnych, której w oczywisty sposób dziś jeszcze nie znamy. Wstępna ocena nasuwa jednak wniosek, że proponowane obciążenia są dość wysokie jak na dotychczasowe doświadczenia płynące z polskich złóż - powiedziano nam w biurze prasowym Orlenu.

Wspólnym celem, zarówno branży, jak i ustawodawcy, było zaprojektowanie rozwiązań regulacyjnych, które umożliwią przyspieszenie prac poszukiwawczych w Polsce, a zatem takich, które wyeliminują istniejące bariery i zbędne ryzyko. - Niejednokrotnie niestety przepisy prawa, a praktyka ich stosowania to dwie odrębne kwestie - podkreślają w PKN Orlen. - Należy pamiętać, że choć udało się uzyskać długo oczekiwany kompromis, prace poszukiwawczo-rozpoznawcze mogą hamować pozornie nieistotne szczegóły, dlatego zasadne wydaje się kontynuowanie rozmów, aż do momentu nowelizacji PGG i innych ustaw, i dalej - w okresie ich urzędniczej adaptacji.

Tempo prac oraz wola inwestorów do rozwijania działalności poszukiwawczo-wydobywczej w Polsce uzależniona jest od otoczenia prawno-podatkowego i makroekonomicznego, ale także od indywidualnych strategii firm, wyników dotychczasowych prac poszukiwawczych oraz innych czynników. Zdaniem PKN Orlen liczba wykonanych w latach 2014-2015 odwiertów i zabiegów szczelinowania hydraulicznego będzie bliska sumie zobowiązań koncesyjnych o charakterze obligatoryjnym.

NA GIEŁDZIE
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


45 151 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP