PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Orlen, Lotos i PERN będą przestrzegać dobrych praktyk przy wyborze zarządów i rad nadzorczych

Autor: wnp.pl (Marcin Szczepański)
24-01-2012 18:01

Wśród strategicznych dla Skarbu Państwa spółek, w których zaleca się stosowanie dobrych praktyk w zakresie doboru kandydatów na członków organów, znalazły się trzy spółki z sektora paliwowego - PKN Orlen, Grupa Lotos i PERN Przyjaźń.

Dobre praktyki, opublikowane na stronie MSP mają wyznaczać oczekiwane standardy w zakresie doboru kandydatów na stanowiska menedżerskie i nadzorcze 19 spółek o kluczowym znaczeniu dla Skarbu Państwa.
„Utrzymanie kontroli Państwa nad spółkami należącymi do takich sektorów jak: obronny, paliwowo-energetyczny, czy finansowy, samo w sobie nie gwarantuje tym podmiotom utrzymania silnej pozycji na otwartym rynku. Dynamiczny rozwój spółek z udziałem Skarbu Państwa, zapewniający im trwałą stabilność kondycji ekonomiczno-finansowej, jest możliwy tylko wówczas, gdy zapewni się im odpowiednią do skali i znaczenia prowadzonej działalności obsadę personalną na kluczowych stanowiskach menedżerskich i nadzorczych” – stwierdza MSP w dokumencie.

Postępowania w sprawie doboru składów osobowych organów spółek należy oprzeć na jasnych i precyzyjnie określonych kryteriach merytorycznych, ze szczególnym uwzględnieniem wymaganych: wiedzy, doświadczenia i umiejętności, jak również specyfiki danej spółki. Ustalenie powyższych kryteriów nie może mieć jednakże charakteru doraźnego, ale powinno być dokonywane z uwzględnieniem potrzeby zapewnienia spółkom stabilności zarządzania i nadzoru w perspektywie długoterminowej.

W sprawach związanych z doborem składów osobowych organów spółek powinna być prowadzona współpraca z doradcami – podmiotami zajmującymi się profesjonalnie identyfikacją i rekrutacją specjalistów. Zadaniem doradcy powinno być poszukiwanie i weryfikacja kandydatów spełniających określone dla danego postępowania wymagania i kryteria, odebranie od nich wymaganych dokumentów i oświadczeń. W przypadku podmiotów, które nie są zobowiązane do stosowania przepisów ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2010, Nr 113, poz. 759, z późn. zm.), wybór doradców powinien być prowadzony z zachowaniem warunków uczciwej konkurencji, w procedurze otwartej, rzetelnej, przejrzystej i niedyskryminacyjnej.

Oprócz wymogów dotyczących kwalifikacji i doświadczenia zawodowego w dokumencie zapisano również takie kryteria, jak nieposzlakowana opinia czy gwarancja bezstronności. „Do organu spółki nie będą powoływane osoby w odniesieniu do których może to powodować ryzyko wystąpienia konfliktu interesów lub wywoływać podejrzenie o stronniczość lub interesowność, w szczególności z uwagi na stosunek bliskości, członkostwo w organach albo pełnienie funkcji na podstawie mandatu pochodzącego z wyborów bezpośrednich lub pośrednich w jednostce samorządu terytorialnego, czy też prowadzenie określonej aktywności zarobkowej, społecznej lub politycznej” – stwierdza dokument.

NA GIEŁDZIE
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 691 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP