Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Orlen ma system zarządzania emisjami CO2

Autor: wnp.pl (MS)
17-02-2012 11:34
Orlen ma system zarządzania emisjami CO2
fot. PTWP

PKN Orlen wdrożył w płockiej rafinerii system informatyczny do monitorowania, raportowania i prognozowania emisji CO2. Systemem zostały objęte instalacje rafineryjne, elektrociepłownia oraz instalacja krakingu petrochemicznego – Olefiny II.

Od przyszłego roku, system obejmie również pozostałe instalacje części petrochemicznej.
Zastosowanie takiego narzędzia związane jest z rozszerzeniem wspólnotowego systemu handlu uprawnieniami do emisji na kolejne rodzaje działalności, w tym produkcję chemiczną. Uruchomiona aplikacja jest w pełni zindywidualizowana – została dostosowana do potrzeb zakładu i w pełni uwzględnia jego specyfikę.

Informatyczny system monitoringu emisji w głównej mierze służy poprawie procesu zarządzania emisjami. Wyróżnia się dużą elastycznością, która wynika z bardzo szerokich możliwości konfiguracji systemu. Bez żadnych ingerencji w jego strukturę będzie można włączać do systemu kolejne jednostki produkcyjne co jest o tyle istotne, że w kolejnym okresie rozliczeniowym, czyli po roku 2012, systemem monitoringu zostaną objęte instalacje w obszarze petrochemicznym. W procesie przygotowywania założeń do aplikacji brano pod uwagę także fakt, iż w przyszłości powinna ona zapewniać możliwość zarządzania emisjami w całej Grupie Kapitałowej

- Mamy świadomość potencjalnego wpływu naszej produkcji na środowisko naturalne, dlatego bardzo dużą wagę przywiązujemy do zachowania zasad zrównoważonego rozwoju. Nieustannie pracujemy nad minimalizowaniem wpływu na otoczenie i inwestujemy w najnowocześniejsze technologie oraz narzędzia. Uruchomienie aplikacji do bilansowania emisji CO2 wzmocni kontrolę, zapewni wiarygodność i bezpieczeństwo danych oraz umożliwi przyłączenie kolejnych uczestniczących w systemie instalacji, zarówno tych działających w kraju jak i w naszych zakładach funkcjonujących na Litwie czy w Czechach - powiedział Piotr Wielowieyski, p/o członka zarządu ds. Petrochemii

Ważnym celem wdrożonego systemu jest również minimalizacja ryzyka przy podejmowaniu decyzji związanych z obrotem uprawnieniami i aktywnym uczestnictwem we wspólnotowym systemie handlu uprawnieniami do emisji CO2, stanowiącej ekonomiczny instrument ograniczania emisji gazów cieplarnianych i przeciwdziałania zmianom klimatycznym.

System monitorujący emisję CO2 umożliwia określanie bieżącej wielkości emisji z instalacji objętych wspólnotowym systemem handlu uprawnieniami do emisji, a także sporządzanie prognoz emisji w oparciu o plany wielkości produkcji oraz przewidywaną strukturę zużycia paliw i surowców. Nowe narzędzie ułatwia tworzenie raportów i zestawień obejmujących informacje o wielkości emisji w żądanych przedziałach czasowych, jak i dane, na podstawie których ta emisja została wyznaczona. Planowanie wielkości emisji przewidziane jako integralna część systemu umożliwi szacowanie kosztów z tym związanych, co z kolei będzie kolejną ważną informacją umożliwiającą podejmowanie decyzji związanych z kierunkiem rozwoju zakładu. System posiada również funkcję tworzenia raportu dla niezależnych weryfikatorów, którzy oceniają zgodność zawartych danych ze stanem faktycznym.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP