XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Orlen ma szanse na azerską ropę

Orlen ma szanse na azerską ropę
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

PKN Orlen jest gotów zainwestować w złoża w Azerbejdżanie - ogłosił w Baku minister gospodarki Piotr Woźniak. Na początku grudnia we Wrocławiu ma być sfinalizowana umowa o dostawach azerskiej ropy, przedłużonym do Płocka ukraińskim ropociągiem Odessa - Brody.

Orlen planuje eksploatować pola naftowe na Morzu Kaspijskim - potwierdził to przedstawiciel azerskiego państwowego koncernu Socar.

Gazecie Wyborczej, która informuje o możliwej transakcji, nie udało się uzyskać komentarza rzecznika Orlenu, niemniej wiadomo, że inwestycja koncernu w Azerbejdżanie byłaby znaczącym wsparciem dla planów dostaw surowca ze złóż w tym kraju do Europy ropociągiem Odessa - Brody z Ukrainy. Wielka rura ma być do 2011 r. przedłużona do Płocka i Gdańska. Umowę w tej sprawie niespełna miesiąc temu podpisali prezydenci Azerbejdżanu, Gruzji, Polski, Litwy i Ukrainy.

Ustalono też, że Azerbejdżan, Gruzja i Litwa dołączą do polsko-ukraińskiej firmy Sarmatia, którą powołano 3 lata temu do przygotowania rurociągu z Odessy do Płocka. Ropa z Baku, najpierw popłynie przez Gruzję do portu Supsa nad Morzem Czarnym, stąd tankowcami dotrze do Odessy, a dalej przez Ukrainę do Polski i innych państw Europy. Strona azerska jest zainteresowana dywersyfikacją dostaw swojej ropy. Mówił o tym w Baku Natik Alijew, minister energetyki Azerbejdżanu. Kraj ten planuje znaczne zwiększenie wydobycia ropy.

W Odessie parafowano już dokumenty "nowej Sarmatii".

Marcin Jastrzębski z zarządu państwowej firmy PERN Przyjaźń, dla Gazety Wyborczej: - Do 24 listopada, nowi udziałowcy mają nadesłać dokumenty potwierdzające, że wejdą do spółki. PERN zajmuje się eksploatacją ropociągów w Polsce. Być może zmiany zostaną sfinalizowane w pierwszej dekadzie grudnia.

W "nowej Sarmatii" po 24,75% obejmą PERN, ukraiński Ukrtransnafta, azerski Socar i gruziński GOGC. Litewska firma Klaipedos Nafta wykupi 1% udziałów. Kapitał spółki wzrośnie z 2 do 9 mln zł, a za te pieniądze powstanie dokumentacja do uruchomienia transportu ropy.

Projekt jest otwarty na nowych uczestników. Wg ukraińskiej prasy mówi się o udziale w "nowej Sarmatii" firm z Kazachstanu, Mołdawii i Białorusi. Kijów wskazuje na Turkmenistan, który ma gigantyczne złoża ropy i jest zainteresowany rozszerzeniem współpracy z Unią Europejską.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Orlen ma szanse na azerską ropę

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!