Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Orlen miał 464 mln zł zysku operacyjnego

Autor: wnp.pl (Marcin Szczepański)
13-05-2010 10:16
Orlen miał 464 mln zł zysku operacyjnego

Raportowany zysk operacyjny Grupy Kapitałowej Orlen za I kwartał 2010 roku wyniósł 464 mln zł w porównaniu ze stratą w analogicznym okresie ubiegłego roku w kwocie 320 mln zł. Przy zastosowaniu wyceny zapasów metodą LIFO w I kwartale 2010 roku Grupa Orlen wypracowała zysk operacyjny w kwocie 49 mln zł, w porównaniu z 74 mln zł straty w I kwartale 2009 roku.

W PKN Orlen S.A. wynik operacyjny był wyższy o 875 mln zł (r/r) i wyniósł 482 mln zł. Główne elementy zmiany to poprawa wyników segmentu rafineryjnego o 553 mln zł (r/r) i petrochemicznego o 260 mln zł (r/r) oraz niższych o 70 mln zł (r/r) kosztów funkcji korporacyjnych. Raportowany wynik operacyjny segmentu rafineryjnego był wyższy głównie w efekcie wpływu rosnących cen ropy na wycenę zapasów w wysokości 649 mln zł (r/r) przy negatywnym oddziaływaniu czynników makroekonomicznych obejmujących dyferencjał Ural/Brent, modelową marżę rafineryjną oraz kursy wymiany walut. Poprawa wyników segmentu petrochemicznego to głównie efekt wyższego poziomu modelowej marży petrochemicznej oraz wolumenów sprzedaży. Wynik segmentu detalicznego był niższy o 7 mln zł (r/r) na skutek obniżenia marży na sprzedaży paliw, które w części zostało skompensowane wyższymi wolumenami oraz wzrostem marży pozapaliwowej.
W Grupie Orlen Lietuva wynik operacyjny był niższy o 52 mln zł (r/r). Zmniejszony o 67 mln zł (r/r) poziom wyniku segmentu rafineryjnego odzwierciedla niekorzystny wpływ czynników makroekonomicznych i spadającej konsumpcji ograniczającej sprzedaż wolumenową na rynkach obsługiwanych przez Orlen Lietuva przy dodatnim wpływie niższych (r/r) kosztów stałych i wynagrodzeń w kwocie 52 mln zł. Niższe koszty funkcji korporacyjnych poprawiły raportowany wynik operacyjny o 15 mln zł (r/r).

W Grupie Kapitałowej Unipetrol wynik operacyjny był wyższy o 102 mln zł (r/r) i wyniósł 54 mln zł. Wynik operacyjny segmentu rafineryjnego był wyższy o 98 mln zł (r/r), głównie w efekcie pozytywnego wpływu zmian cen ropy na wycenę zapasów w kwocie 56 mln zł (r/r) oraz optymalizacji kosztów operacyjnych w wysokości 21 mln zł (r/r). Wynik segmentu petrochemicznego był wyższy o 4 mln zł (r/r), głównie z tytułu wyższej sprzedaży wolumenowej segmentu i wyższym marżom modelowym (r/r) przy
negatywnym oddziaływaniu zmiany cen produktów petrochemicznych na wycenę zapasów w wysokości 9 mln zł (r/r). Wyższa marża paliwowa pozwoliła na poprawę wyników segmentu detalicznego o 7 mln zł (r/r).

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP