PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Orlen miał 789 mln zł zysku operacyjnego

Autor: wnp.pl (Marcin Szczepański)
29-10-2010 09:12
Orlen miał 789 mln zł zysku operacyjnego

Zysk operacyjny Grupy Kapitałowej Orlen za III kwartał 2010 roku wyniósł 789 mln zł wporównaniu z 423 mln zł w analogicznym okresie ubiegłego roku. W ujęciu narastającym Grupa Orlen osiągnęła za 9 miesięcy 2010 roku 2.376 mln zł zysku operacyjnego w porównaniu do 763 mln zł w roku poprzednim. Przy zastosowaniu wyceny zapasów metodą LIFO w III kwartale 2010 roku Grupa Orlen wypracowała zysk operacyjny w kwocie 736 mln zł, w porównaniu do 116 mln zł w III kwartale 2009 roku.

Zmiany wyników operacyjnych podstawowych podmiotów Grupy ORLEN w stosunku do danych za III kwartał 2009 roku kształtowały się następująco:
- w PKN Orlen S.A. wynik operacyjny był wyższy o 330 mln zł (r/r) i wyniósł 662 mln zł, głównie w efekcie poprawy wyników segmentu rafineryjnego o 257 mln zł (r/r) i petrochemicznego o 111 mln zł (r/r), niższych o 5 mln zł (r/r) kosztów funkcji korporacyjnych przy niższym o (-) 42 mln zł wyniku segmentu detalicznego. Na wzrost wyniku operacyjnego segmentu rafineryjnego dodatni wpływ miały zmiany czynników makroekonomicznych obejmujących dyferencjał Ural/Brent, marże rafineryjne oraz kursy walutowe („czynniki makroekonomiczne”) oraz wzrost wolumenowej sprzedaży segmentu. W efekcie stabilizacji poziomu cen ropy naftowej w 2010 roku wpływ wyceny zapasów na wynik operacyjny był ujemny i wyniósł (-) 239 mln zł (r/r). Poprawa wyników segmentu petrochemicznego to głównie efekt wyższego poziomu marż
petrochemicznych natomiast niższy wynik segmentu detalicznego to rezultat pogorszenia marż paliwowych, który został w części skompensowany wyższymi wolumenami oraz wzrostem marŜy pozapaliwowej.

- w Grupie Orlen Lietuva wynik operacyjny był wyższy o 80 mln zł (r/r) i wyniósł (-) 77 mln zł. Poprawa wyniku segmentu rafineryjnego o 62 mln zł (r/r) to przede wszystkim rezultat wyższego wpływu zmian cen ropy na wycenę zapasów w wysokości 47 mln zł oraz rosnących wolumenów sprzedaży i dodatniego wpływu niższych (r/r) kosztów stałych i wynagrodzeń. Poprawa wyniku segmentu detalicznego o 2 mln zł (r/r) oraz niższe koszty funkcji korporacyjnych o 16 mln zł (r/r) to głównie efekt przeprowadzonych
działań w zakresie optymalizacji kosztów stałych i pracy.

- w Grupie Kapitałowej Unipetrol wynik operacyjny był wyższy o 16 mln zł (r/r) i wyniósł 6 mln zł. Wyższy o 57 mln zł (r/r) wynik segmentu rafineryjnego to głównie efekt pozytywnego wpływu czynników makroekonomicznych, przy ujemnym wpływie zmian cen ropy na wycenę zapasów w kwocie (-) 19 mln zł (r/r). Wynik segmentu petrochemicznego był niższy o (-) 21 mln zł (r/r) w rezultacie negatywnego oddziaływania zmian cen produktów petrochemicznych na wycenę zapasów w wysokości (-) 43 mln zł (r/r). Powyższy efekt został częściowo zbilansowany wyższą sprzedażą wolumenową segmentu oraz poprawą marż petrochemicznych. Niższy wynik segmentu detalicznego o (-) 19 mln zł (r/r) to głównie efekt niższych marż realizowanych na sprzedaży produktów paliwowych i pozapaliwowych oraz zmniejszonej sprzedaży wolumenowej segmentu.

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP