PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Orlen: miliard złotych zysku operacyjnego w II kwartale

Autor: wnp.pl (Marcin Szczepański)
05-08-2011 08:17
Orlen: miliard złotych zysku operacyjnego w II kwartale
Fot. studio PTWP

Pomimo niestabilnych warunków makroekonomicznych, w II kwartale 2011 r. PKN Orlen zwiększył łączne wolumeny sprzedaży oraz wypracował zysk operacyjny na poziomie 1 mld zł - poinformowała spółka.

Wyniki Grupy Orlen w II kwartale 2011 r. kształtowały się pod presją niekorzystnych warunków makroekonomicznych: wzrostu cen ropy o 50 proc. (r/r), spadku modelowej marży rafineryjnej oraz dyferencjału URAL/Brent łącznie o 2,2 USD/bbl, a także negatywnego wpływu wysokich cen paliw na popyt rynkowy. Jednocześnie odnotowano znaczącą poprawę marży na produktach petrochemicznych o 74 EUR/t (r/r) do poziomu 795 EUR/t, a wzrost wolumenów sprzedaży w segmencie petrochemicznym oraz detalicznym przełożył się na wyższe o 1 proc. niż rok wcześniej łączne wolumeny sprzedaży. Na wynik dodatnio wpłynął także wzrost wyceny zapasów związany ze zwyżką cen ropy.
W okresie I półrocza zrealizowane zostały kluczowe przestoje remontowe we wszystkich spółkach Grupy. Sfinalizowano również najważniejszą z inwestycji technologicznych koncernu ostatnich lat - kompleks produkcyjny paraksylenu i kwasu tereftalowego.

W rezultacie, w opisywanym okresie zysk operacyjny koncernu wyniósł 1 mld zł - w porównaniu z 1,12 mld w analogicznym okresie roku 2010. Zysk operacyjny Grupy Orlen wg LIFO wyniósł w II kwartale 2011 r. 770 mln zł i był o 13 proc. wyższy w porównaniu do drugiego kwartału roku ubiegłego.

Na skutek negatywnego wpływu wysokich cen paliw oraz wyhamowania wzrostu PKB (kw./kw.) na wszystkich rynkach, na których obecny jest PKN Orlen, nastąpił spadek popytu na benzyny (od 2% w Polsce do 13% na Litwie), przy jednoczesnym wzroście oleju napędowego o 5% (r/r) w Polsce oraz o 12% (r/r) na rynku litewskim, w stosunku do analogicznego okresu roku 2010.

W tych niesprzyjających warunkach rynkowych koncern wypracował w II kwartale 2011 r. wzrost wolumenu sprzedaży detalicznej o 3% (r/r), głównie dzięki wynikom osiągniętym w Polsce oraz w Niemczech, przy niezmienionych wielkościach sprzedaży na rynkach czeskim i litewskim. Efekt wyższych wolumenów został jednak częściowo zniwelowany przez spadek marż detalicznych. W efekcie zysk operacyjny w segmencie detalicznym w omawianym okresie wyniósł 192 mln zł, w porównaniu do 216 mln uzyskanych w drugim kwartale 2010 r.

Bardzo dobre wyniki uzyskał segment petrochemiczny, który dzięki większej sprzedaży nawozów sztucznych i rozpoczęciu sprzedaży kwasu tereftalowego wypracował wzrost wolumenów o 13 proc. W segmencie rafineryjnym, niższa produkcja spowodowana przestojami remontowymi oraz wzrostem sprzedaży do własnej sieci detalicznej przyniosła efekt w postaci spadku wolumenów sprzedaży o 2% w stosunku do drugiego kwartału 2010 r.

NA GIEŁDZIE
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 125 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP