Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Orlen może przekroczyć 1 mld zł zysku netto za I kwartał

Autor: wnp.pl (MS)
13-04-2012 13:05
Orlen może przekroczyć 1 mld zł zysku netto za I kwartał
fot. PTWP

PKN Orlen opublikuje 19 kwietnia szacunkowe dane operacyjne i finansowe. Według szacunków DI BRE Bank spółka zanotuje 866 mln zł raportowanego zysku operacyjnego, ale istotną część tego wyniku będą budować efekt LIFO (471 mln zł) oraz zysk z odkupionej w styczniu transzy zapasów obowiązkowych (200 mln zł).

EBIT segmentu rafineryjnego po oczyszczeniu o efekty wzrostu cen ropy powinien, zdaniem analityków, sięgnąć 81 mln zł wobec 111 mln straty przed rokiem (wyniki skorygowane o 296 mln zł zysku na sprzedaży zapasów ropy ciężkiej zastąpionej mieszanką lekką w celu optymalizacji kosztów remontowych). „Zakładana poprawa r/r to efekt poprawy cracków na benzynie oraz wyższego kursu USD/PLN, a także wzrostu przerobu z uwagi na mniej dotkliwe przestoje remontowe” – czytamy w raporcie DI BRE Bank.
Słabiej niż w poprzednim roku może wyglądać natomiast wynik segmentu detalicznego (10 mln zł w stosunku do 26 mln w 1Q’2011), gdzie problemem będą słabe marże na stacjach, a także niekorzystna pogoda w lutym, która mogła obniżyć sprzedaż pozapaliwową.

„W I kwartale 2012 spodziewamy się bardzo dobrego rezultatu w Anwilu, który dzięki korzystnym marżom nawozowym powinien zrekompensować słabsze marże na PCW i wypracować EBIT zbliżony do tego z I kwartału 2011 (117 mln zł wobec 130 mln przed rokiem)” – twierdzą analitycy.

W petrochemii oczekują natomiast pogorszenia zyskowności (136 mln zł vs. 255 mln zł rok wcześniej) w związku z wyraźnie słabszymi benchmarkowymi marżami na olefinach i poliolefinach, które tylko w części zrekompensuje zysk na sprzedaży PTA. „Koszty ogólne zakładamy na poziomie 150 mln zł” – czytamy w raporcie.

Na poziomie działalności finansowej DI BRE Bank oczekuje dodatniego salda w kwocie 397 mln zł, które będzie pochodną przeszacowania kredytów denominowanych w euro (195 mln zł) oraz dolarowych zobowiązań handlowych (267 mln zł). „Spodziewamy się też niższych kosztów odsetkowych netto w ujęciu q/q z uwagi na gotówkę ze sprzedaży Polkomtela. Ostatecznie przy neutralnym wpływie zysków mniejszości zakładamy przekroczenie przez Orlen w I kwartale 2012 poziomu 1 mld zł na zysku netto” – czytamy w raporcie.

NA GIEŁDZIE
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP